15.8 C

15.8 C

Ο ΠΑΟ έκανε μπρέικ μέσα στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 71-66 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και έκανε το μπρέικ στη σειρά των τελικών μπάσκετ.

Η σειρά πλέον είναι 1-1 στις νίκες και οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν συνολικά καλύτερος, είχε περισσότερη βοήθεια από τους παίκτες του πάγκου με τον Παπαπέτρου και τον Ουίλτζερ να δίνουν πολύ σημαντικές λύσεις και να προηγούνται με 9-4 στο ξεκίνημα του αγώνα.

Στη συνέχεια με την είσοδο του Ογκαστ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 27-32 στο 12’, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 έκαναν την ανατροπή και είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το υπόλοιπο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με 43-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 50-56 στο 28’ με τον Καλάθη να είναι πολύ καλός, τον Γκιστ να βοηθάει πολύ στα ριμπάουντ και τον Σίνγκλετον να δίνει λύσεις στην επίθεση δείχνοντας πως είναι αποφασισμένος να πάρει τη νίκη.

Μάλιστα στο 34΄προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (52-65), αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 66-69 στο 39’ με βολές του Παπαπέτρου, ενώ στα 20’’ ο Σίνγκλετον με βολές έκανε το 66-70. Ο Σπανούλης αστόχησε και ο Λοτζέσκι με βολές έκανε το τελικό 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71