23 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

23 C

Μουντιάλ 2018: Στους “8” η Γαλλία, 4-3 την Αργεντινή

Η Γαλλία είναι η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ 2018 καθώς για τη φάση των “16” κέρδισε 4-3 την Αργεντινή και την απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής του συγκλονιστικού αγώνα ο Κιλιάν Εμπαμπέ ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε και ένα πέναλτι. Οι Γάλλοι με ανατροπή στην ανατροπή πανηγύρισαν την πρόκριση για τους “8” στέλνοντας τους Αργεντίνους σπίτι τους νωρίς.

Η διαμόρφωση του σκορ

Το σκορ άνοιξε από το 13ο λεπτό η Γαλλία με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκριεζμάν. Η Αργεντινή ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με τον Ντι Μαρία και προηγήθηκε 7 λεπτά αργότερα με τον Μερκάδο. Στο 57΄ο Παβάρ ισοφάρισε σε 2-2 για τη Γαλλία η οποία προηγήθηκε με 3-2 στο 64΄με τον Εμπαμπέ. Ο 20χρονος παίκτης της Παρί τέσσερα λεπτά αργότερα έγραψε το 4-2, με τον Αγκουέρο στο 93΄να διαμορφώνει το τελικό 4-3.

Η Γαλλία στους “8” θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ουρουγουάη – Πορτογαλία.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντεσάμπ): Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Καντέ, Ματουϊντί (75′ Τολισό), Πογκμπά, Γκριεζμάν (8′ Φεκίρ), Ζιρού, , Εμπαπέ (89′ Τοβέν).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σαμπαόλι): Αρμάνι, Μερκάδο, Ρόχο (46′ Φάσιο), Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία, Πέρεζ (66′ Αγκουέρο), Παβόν (75′ Μέσα), Μέσι.