17.8 C

17.8 C

Νίκη της ΑΕΚ πριν το Τσάμπιονς Λιγκ, 3-2 τη Γαλατασαράι

Η ΑΕΚ κατάφερε και πήρε τη νίκη επί της Γαλατασαράι με 3-2 στο ΟΑΚΑ , στο τελευταίο της φιλικό πριν τους αγώνες για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η διαμόρφωση του σκορ

Η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από νωρίς όταν στο 22ο λεπτό ο Μαϊκόν έκανε το 0-1, στο 34 ΄όμως  κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Λιβάγια ύστερα από εντυπωσιακή προσπάθεια του Κλωναρίδη.

Στο β΄ημίχρονο ο βοηθός διαιτητή ακύρωσε γκολ της Γαλατασαράι και στη συνέχεια η ΑΕΚ έκανε το 2-1 με τον Μπακασέτα. Στη συνέχεια σημειώθηκαν δυο όμορφα γκολ από εκτελέσεις φάουλ. Στο 56’ έκανε την αρχή ο Μάνταλος (3-1) για να τον μιμηθεί στο 68’ ο Μαϊκόν (3-2).

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ : Μπάρκας – Μπακάκης 5 (82’ Μοράν), Λαμπρόπουλος , Οικονόμου (65’ Τσόσιτς), Λόπες (65’ Χουλτ) – Σιμόες (82’ Γκάλο), Γαλανόπουλος (65’ Πόνσε), Μπακασέτας (82’), Μάνταλος (82 Γιακουμάκης) -Κλωναρίδης (65’ Μπογιέ) – Λιβάγια (70’ Άλεφ)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Τσίπε –Ναγκατόμο , Μαικόν (72’ Καρνουτσού), Αζίζ (85’ Κρολ), Καρόλ (46’ Φεγκουλί)- Ινάν , Φερνάντο, Ονιεκούρου (46’ Τσελίκ ), Μπελχαντά – Ροντρίγκες (75’ Νταβάς), Γκομίς .