13.2 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

13.2 C

Έμεινε…όρθια στο «Μεστάγια» η Ατλέτικο

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της πρεμιέρας στη La Liga Santander ανάμεσα στη Βαλένθια και την Ατλέτικο Μαδρίτης, στο «Μεστάγια».

Οι «νυχτερίδες» ήταν πιο επιθετικές απέναντι στην ομάδα του Σιμεόνε που αρκέστηκε σε παθητικό παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε στο 25′ ο Άνχελ Κορέα με ωραίο πλασέ έπειτα από την όμορφη κάθετη πάσα του Αντουάν Γκριεζμάν. Οι παίκτες της Ατλέτικο μετά την επίτευξη του τέρματος κλείστηκαν δίνοντας χώρο στην Βαλένθια.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Η Βαλένθια έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Ροντρίγκο στο 58′, είχε δοκάρι με τον Γκάμπριελ κι έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Ντάνιελ Βας στις καθυστερήσεις.

Pasillo για την Ατλέτικο

Πριν από τη σέντρα, οι ποδοσφαιριστές της Βαλένθια σχημάτισαν pasillo για τους συναδέλφους τους, που κατέκτησαν προ ημερών το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ.