24.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 94-93 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό που ωστόσο κέρδισε με 94-93 τους μαχητικούς Ισραηλινούς σε φιλικό αγώνα στην Κρήτη.

Τρομερή εμφάνιση από τον Ζακ ΛεΝτέι που είχε 31 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησε ο Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος με 20 πόντους και 6 ασίστ. Διψήφιοι ήταν και οι Πρίντεζης-Βεζένκοφ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέμειναν με επιθέσεις κοντά στο καλάθι και οι ΛεΝτέι-Πρίντεζης τούς δικαίωσαν. Ένα σερί 12-0 μετέτρεψε το 34-40 σε 46-40 και ο Ολυμπιακός είχε μπει πια σε θέση οδηγού μέχρι το 51-45 του ημιχρόνου. Να σημειώσουμε πως ο ΛεΝτέι έκλεισε το πρώτο μέρος με 17 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε… φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Φελντέιν. Αν και ο Στρέλνιεκς ευστόχησε σε δύο μακρινά σουτ για το +11 του Ολυμπιακού (62-51), ο Δομινικανός είχε πάρει το… όπλο του και έβαλε πέντε τρίποντα στην περίοδο. Σε συνδυασμό με την αδράνεια των Πειραιωτών, η Χάποελ έφτασε να προηγηθεί με +5 (69-74) πριν ο Ουίλιαμς-Γκος μαζέψει τη διαφορά (76-77) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το προβάδισμα επανήλθε σε ερυθρόλευκα χέρια με τρίποντο του Βεζένκοφ για το 81-79, αλλά η Χάποελ ήταν πολύ σκληρή για να… πεθάνει (84-89, στο 35′).

Η άμυνα του Ολυμπιακού ανέβασε την πίεσή της και το φιλικό εξελίχθηκε σε θρίλερ (90-90, στο 39′). Ο Πρίντεζης σκόραρε για το 92-90, 45″ πριν το τέλος, ενώ ακολούθησε χαμένο λέι απ του Φελντέιν. Ο Ουίλιαμς-Γκος έκανε 0/2 βολές, αλλά ο Μπάτλερ αστόχησε και ο ΛεΝτέι κάρφωσε και σφράγισε τη νίκη που ήρθε με 94-93.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45, 76-77, 94-93

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 20 (3 τρ., 6 ασ.), Τουπάν 5 (1), Τολιόπουλος, Τίμα, Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 6 (2), Βεζένκοβ 12 (2 τρ., 9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (7 ριμπ.), Μάντζαρης 2, ΛεΝτέι 31 (9/13 δίποντα, 13/16 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ σε 29:14)

Ιερουσαλήμ (Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18 (3), Μπλατ 5 (4 ασίστ), Ελιγιάχου 4, Τιμόρ 6 (1), Φελντέιν 30 (6), Μπάτλερ 7 (1), Όουενς 17 (13 ριμπ.), Τσούμπρεβιτς 2, Μπράουν 2