23 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23 C

Σούπερ ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία κέρδισε 4-1 τη Μπάτε Μπορίσοφ

Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ έκανε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 4-1 της Μπάτε Μπορίσοφ στη Λευκορωσία για τη 2η αγωνιστική στη φάση των ομίλων.

Τρομερό ήταν το πρώτο 20λεπτο για την ομάδα του Λουτσέσκου, που προηγήθηκε με 0-3 στο 17’ και ουσιαστικά πήρε τη νίκη.

Ο Ζαμπά σέρβιρε στο 6’ το 0-1 στον Πρίγιοβιτς και λίγο αργότερα με δύο γκολ στο 11’ και στο 17’ «καθάρισε» το ματς για τους Θεσσαλονικείς, που δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Λευκορώσους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «δικέφαλος του Βορρά» χαλάρωσε αρκετά και οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σκάβις στο 61’. Στο 73’ και πάλι με την υπογραφή του Ζαμπά, που έβγαλε και δεύτερη ασίστ, ο Πέλκας με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο Μινσκ.

Μπάτε (Αλεξέι Μπάγκα) : Σρεμπίτσκι, Ρίος, Πολιάκοβ, Φιλιπένκο, Βολόντκο, Ντραγκούν (71’ Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Μπάγκα, Στάσεβιτς (77’ Γκορντεϊτσουκ), Ίβανιτς, Τουόμινεν (59’ Σκάβις)
Στον πάγκο: Μπερέζκιν, Βόλκοβ, Τσιτσκάν, Μουκάμ

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Μαουρίτσιο, Πέλκας, Ζαμπά (86’ Βιεϊρίνια), Λημνιός (70’ Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς (76’ Άκπομ)

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Τσέλσι- Βίντι: 1-0
Η βαθμολογία: Τσέλσι 6, Μπάτε Μπορίσοφ, ΠΑΟΚ 3, Βίντι 0.