Μπορεί η ΑΕΚ να ενθουσίασε με τις εμφανίσεις της στα φιλικά προετοιμασίας, αλλά στην πρεμιέρα της στο ελληνικό πρωτάθλημα εμφάνισε αρκετά προβλήματα και αδυναμίες. Το εξαιρετικό Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη, το οποίο πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, όντας καλά διαβασμένο, έκανε την έκπληξη, αφού νίκησε την “Ένωση” με 83-80.

Μία δυνατή “σφαλιάρα” για τους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι ναι μεν έχουν υψηλές φιλοδοξίες για φέτος, αλλά με το “καλημέρα” στην διοργάνωση είχαν απώλεια και μάλιστα από ομάδα που μόλις ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία.

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +19 (44-25), μετρώντας σκορ 23-8 στην δεύτερη περίοδο, ενώ έφτασε και στο +20 (67-47) στο 30′, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ προσπάθησε να φέρει τα πάνω-κάτω, σημειώνοντας 33 πόντους μέσα σε δέκα λεπτά. Μείωσε με τον Ματσιούλις σε 79-77 στα 36” πριν την λήξη, το ματς πήρε… φωτιά, αλλά το Περιστέρι στη συνέχεια έδειξε χαρακτήρα, ο εξαιρετικός Μπεντίλ κέρδισε γκολ-φάουλ και στο τέλος έφτασε στη νίκη με 83-80.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Αμερικανός πλέι-μέικερ των γηπεδούχων, Ράιαν Χάροου, ο οποίος τέλειωσε το ματς έχοντας 21 πόντους με 9/10 δίποντα, μοιράζοντας παράλληλα και 6 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη), Γκρέι 10 (1/8 τρίποντα), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπεντίλ 16 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Ρατάν-Μέις 22 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Γκρίφιν 10 (2), Ρόμπερσον 4