23 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23 C

36ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Ξεχώρισε η νέα γενιά

Χιλιάδες άνθρωποι είχαν την ευκαιρία να πάρουν θέση εκκίνησης στον 36ο Μαραθώνιο Αθήνας, τον Αυθεντικό και να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία. Ο σπουδαίος αγώνας συνοδεύτηκε φέτος από καλές επιδόσεις τόσο από τους ξένους όσο και από τους Έλληνες πρωταθλητές.

Ο Μπριμίν Μισόι (Κένυα) ήταν νικητής στον αγώνα με 2 ώρες 10.56, επίδοση που ήταν πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής (2.10.37). Ο αθλητής για αρκετή ώρα στη στον αγώνα κινήθηκε σε επιδόσεις κάτω από τα ρεκόρ, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να το βελτιώσει. Ο Τέσφα Τορουνέχ ήταν δεύτερος με 2.12.52 και ο Αζμεράβ Τσερεμε τρίτος με 2.13.20.

Σπουδαίες εμφανίσεις από τους Έλληνες

Ο Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ) όπως και πέρυσι έτσι και φέτος τερμάτισε πρώτος, μόνο που τη φετινή σεζόν συνδύασε τη νίκη με νέο ατομικό ρεκόρ. Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε σε 2.21.54 και άφησε στην ιστορία το 2.21.55, που είχε το 2016 στο Ντίσελντορφ. Ο Γκελαούζος κατάφερε να πετύχει ατομικό ρεκόρ στην αυθεντική διαδρομή, που θεωρείται αν όχι η δυσκολότερη, μία από τις δυσκολότερες στον πλανήτη. Ο Χριστόφορος Μερούσης, σταθερή αξία στο αγώνισμα, κατάφερε και φέτος να είναι πρωταγωνιστής και με 2.23.43 να καταλάβει την δεύτερη θέση. Ατομικό ρεκόρ πέτυχε και ο τρίτος της κατάταξης, Παναγιώτης Καραϊσκος, ο οποίος τερμάτισε σε 2.23.53 και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ, αφού βελτίωσε το 2.25.37 του Βερολίνου.

Εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο της Ελευθερίας Πετρουλάκη στον μαραθώνιο. Η αθλήτρια του ΑΟ Μυκόνου τερμάτισε σε 2.46.09, επίδοση που της έδωσε τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη. Η Πετρουλάκη, παρά το γεγονός ότι δεν είχε εμπειρία στο αγώνισμα κατάφερε να κάνει καλή διαχείριση δυνάμεων και να φτάσει πρώτη στον τερματισμό. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Στεφανία Λεοντιάδου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 2.48.54 και στην τρίτη η Φωτεινή Δαγκλή – Παγκότο (ΑΟ Κάλλιστος) με 2.50.09 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Τη νίκη στην γυναίκες κατέκτησε η Νιαβούρα Μουριούκι (Κένυα) με 2.36.46 και την δεύτερη η Τσερόνο Κόεχ (Κένυα) με 2.38.54.