14.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

14.9 C

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 92-61 τη Φριμπούργκ

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη πήρε ο ΠΑΟΚ που συνέτριψε με 92-61 την ελβετική Φριμπούργκ για την 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Θεσσαλονικείς από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν πάρει σαφές προβάδισμα, καθώς η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων και η καλή παρουσία του «Δικεφάλου» είχαν ως αποτέλεσμα στο 9’ το σκορ να είναι 28-9!

Το… σφυροκόπημα των γηπεδούχων στους Ελβετούς συνεχίστηκε, ο ΠΑΟΚ είχε 7/10 τρίποντα και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 32-10!

Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει μια και οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και να βρουν τρόπους να ξεφύγουν από τα… σχοινιά. Ετσι με τους Κόνιαρη, Γκος και Τζόουνς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ και προηγήθηκε με 27 πόντους διαφορά (51-24) με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ηταν εμφανέστατη η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων με τους Θεσσαλονικείς να είναι πάρα πολύ καλοί και να παίζουν ωραίο μπάσκετ.

Ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί μια και οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να αλλάξουν την κατάσταση και ο Παπαθεοδώρου άρχισε να κάνει διάφορες δοκιμές με παίκτες και σχήματα.

Παράλληλα διαχειρίστηκε το χρόνο των παικτών του θέλοντας να δει σε ποιά κατάσταση βρίσκονται.

Η διαφορά έφτασε και στους 34 πόντους (69-35 στο 29’) με το παιχνίδι να αποκτά τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην επικράτηση με 92-61.

Από τον ΠΑΟΚ οι Αθηναίου (16π.), Κόνιαρης (12π.) και Τέπιτς 910π.) ήταν καλύτεροι, ενώ από τους Ελβετούς διασώθηκαν οι Τουρέ (15π.) και Γουάτς (13π.)

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61.