13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

13 C

Euroleague: Γλίτωσε την ήττα η ΤΣΣΚΑ στο ντέρμπι με την Ζαλγκίρις

Στο 5-3 ο Παναθηναϊκός, που έσπασε το σερί της Μπαρτσελόνα, τη νίκησε στο ΟΑΚΑ και την έπιασε στην κατάταξη. Στην παράταση η ΤΣΣΚΑ απέφυγε την πρώτη ήττα της σε 8 αγωνιστικές.

Μέσα στη Μόσχα, η Ζαλγκίρις κοίταξε κατάματα την ΤΣΣΚΑ, προηγήθηκε με 67-75 με τρίποντο του Βέστερμαν 4:52΄΄ πριν τη λήξη και 71-80 με τρίποντο του Γκριγκόνις στα 3 λεπτά. Όμως ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (24π., 6/10 τρίποντα) με τρία τρίποντα έστειλε το μήνυμα πως… μάλλον υπολόγιζαν χωρίς αυτόν.

Sergio Rodriguez - CSKA Moscow - EB18

Με δίποντο του Ισπανού η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε, ο Κόρεϊ Χίγκινς (23π.) αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Ο Ροντρίγκεθ, με εναπομείναντα χρόνο λιγότερο από 2 λεπτά στο έξτρα πεντάλεπτο (38:53) ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο για το 97-94. Η Ζάλγκιρις ισοφάρισε με βολές των Γκριγκόνις και Καβαλιάουσκας, ενώ ο Ουίλ Κλαίμπερν ((15 πόντοι, 13 ριμπάουντ) στα 17” πριν από την λήξη είχε 2/2 βολές. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέλεξε να παίξει άμυνα στην τελευταία επίθεση της Ζάλγκιρις με τον Ουόλτερς να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων.

Δύσκολα η Αρμάνι την Μπασκόνια

Vladimir Micov - AX Armani Exchange Olimpia Milan - EB18

Στις 6 νίκες έφτασε η Αρμάνι Μιλάνο επικρατώντας με 93-90 της Μπασκόνια στην Ιταλία. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 20 πόντους και 8 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μίτσοφ (22 π.). Η Μπασκόνια πρόβαλε σθεναρή αντίσταση με τους Τζάνινγκ και Πουαριέ να σημειώνουν από 18 πόντους. Η Αρμάνι ανέβηκε εκ νέου στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπασκόνια περιμένει τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή (23/11) έχοντας ρεκόρ νικών ηττών 2 – 6.

Νίκη για την Χίμκι

Jordan Mickey - Khimki Moscow Region - EB18

Τη δεύτερη νίκη της πανηγύρισε η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, 85-69, επί της Μπουντουτσνοστ. Ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 22 πόντους με 4/9 τρίποντα (7ρ., 7ασ.), ο Τζόρνταν Μίκι πρόσθεσε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η ρωσική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της, προηγήθηκε με +15 (45-30) στο α΄ μέρος, με την Μπουντούτσοντ να βρίσκεται και στο -18 (48-30). Αν και η ομάδα του Μαυροβουνίου μείωσε σε 48-37 (23΄), η συνέχεια ανήκε στην Χίμκι. Στην 4η περίοδο, το μόνο που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (65-56 στο 31΄ και 67-58 στο 32′).