23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με σκορ 2-1 του Απόλλωνα Σμύρμνης στο Αγρίνιο και έκανε σημαντικό βήμα για να παραμείνει στην Σουπερλίγκα.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έδειχνε πως θα καθαρίσει το παιχνίδι εύκολα μετά το 2-0, στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά ο Απόλλωνας έκανε σπουδαίο δεύτερο μέρος και αφού μείωσε στο 48′ σε 2-1 με τον Τομάς Μπεντινέλι και άγγιξε σε δύο περιπτώσεις την ισοφάριση.

Στους 18 πόντους η ομάδα του Αγρινίου που άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με τον Ουίλιαν Μπαρμπόσα (3’) και έκανε το 2-0 στο 25’ με το 6ο γκολ του Μοράρ στο πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τομάς στο 48’ και άγγιξαν την ισοφάριση σε τετ-α-τετ του Ακόστα στο 59’ και σε σουτ του Ελ Χέλβε στο 77’ με τον Κυριακίδη να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μαλής, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (68’ Λιάβας), Ουίλιαν Μπαρμπόσα (85’ Τσιγγάρας), Μοράρ (60’ Μάζουρεκ), Καμαρά

Απόλλωνας: Χουάντερσον, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Λούκιτς, Οριουέλα, Ακόστα (66’ Φόνζι), Κονέ, Γκίνο (46’ Ντούρσο), Μπεντινέλι, Τριάδης (35’ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε