24.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

Τελείωσε χωρίς βαθμό η ευρωπαϊκή πορεία για την ΑΕΚ

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η ΑΕΚ από τη Μπενφίκα στην Πορτογαλία για την 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της πορεία χωρίς να πάρει ούτε έναν βαθμό.

Η «Ενωση» στάθηκε καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι στο τέλος ανέβασαν το ρυθμό τους, βελτίωσαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην επικράτηση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Αγιαξ- Μπάγερν Μονάχου 3-3.

Η εξέλιξη του αγώνα:

3′ Ο Γκριμάλδο μπήκε από αριστερά και έκανε τη μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ. Εύκολη επέμβαση για τον Μπάρκα.

21′ Για πρώτη φορά η ΑΕΚ πάτησε στην περιοχή του Βλαχοδήμου έπειτα από προσπάθεια του Μπογέ από αριστερά. Η μπάλα έφτασε τον Γαλανόπουλο που δεν σούταρε καλά, ενώ όταν ο Αργεντινός πήρε το ριμπάουντ ήταν σε θέση οφσάιντ.

30′ Κακό ποδόσφαιρο από τις δυο ομάδες, με πολλά λάθη και άσχημες επιλογές από τους παίκτες.

44′ Λάθος απόκρουση από τον Πόνσε σε προσπάθειά του να βγάλει άμυνα, τελικά έβγαλε σε θέση βολής τον Σεφέροβιτς που σούταρε άουτ.

TEΛΟΣ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0

47′ Καλή προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης που ολοκληρώθηκε με σέντρα του Μπογέ στο πουθενά. Στη συνέχεια κόρνερ για την Μπενφίκα.

53′ Ο Σεφέροβιτς έκανε μπαλιά  στη καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ, ευτυχώς για την Ένωση δεν υπήρχε παίκτης να τη σπρώξει στα δίχτυα.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Από το κόρνερ ο Τσόσιτς έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε μόλις άουτ.

70′ ΔΟΚΑΡΙ! Η Μπενφίκα στην πιο μεγάλη φάση του ματς δεν βρίσκει γκολ από την κεφαλιά του Σεφέροβιτς.

79′ Ο Ζέντσον είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0, πλάσαρε από κοντά με τον Μπάρκα να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

88′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο Γκριμάλδο με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τη Μπεφίκα.

89′ ΔΟΚΑΡΙ! Καταπληκτικό σουτ από τον Σεφέροβιτς, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Μπάρκα.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Ντίας, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Πίτσι, Σίλβα, Ζαρντέλ, Αλμέιδα, Φέλιξ, Φερνάντες

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Τσόσιτς, Γαλανόπουλος, Μοράν, Κλωναρίδης, Μπογέ, Πόνσε