18.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

18.4 C

Ο ΠΑΟ έχασε 86-83 από την Αρμάνι Μιλάνο

Την ήττα με σκορ 86-83 μέσα στο ΟΑΚΑ από την Αρμάνι Μιλάνο γνώρισε ο Παναθηναϊκός και πλέον η προσπάθειά του για να προκριθεί στα πλέι όφ της Ευρωλίγκας δυκσολεύει.

Στο πρώτο μέρος η Αρμάνι επέβαλε το παιχνίδι της με τον Γκουντάιτις να δεσπόζει μέσα στις ρακέτες και προηγήθηκε με 12 πόντους διαφορά (25-37 στο 17’).

Ένα τρίποντο του Νέντοβιτς διαμόρφωσε το 40-47 με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό, καθώς η Αρμάνι με ηρεμία και στόχευση στο παιχνίδι της εκμεταλλεύτηκε την κακή επίδοση των αντιπάλων της στην άμυνα και με τους Τζέρελς, Γκουντάιτις να κάνουν ο, τι θέλουν προηγήθηκαν και με 15 πόντους διαφορά (46-61 στο 27’).

Οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, είχαν κακές τοποθετήσεις στα ριμπάουντ, αδυνατούσαν να βρουν ένα ελεύθερο σουτ και περίμεναν μόνο από τον Καλάθη να τους σώσει. Τελικά με μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους (72-75 στο 36’).

Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 84-82 στο 37’ και ο Γκουντάιτις το 74-84 ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο το «τριφύλλι» μείωσε στα 6’’ σε 83-84 με τον Λοτζέσκι. Ο Παναθηναϊκός άργησε να κάνει φάουλ και ο Νέντοβιτς έβαλε και τις δυο βολές κάνοντας το τελικό 83-86.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Τόμας 11, Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Λάσμε 6, Παππάς 13, Γκιστ 12, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 11, Καλάθης 24, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.
ΑΡΜΑΝΙ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 12, Μίτσοβ 10, Γκουντάιτις 20, Μπέρτανς 3, Ταρζέφσκι 5, Νέντοβιτς 10, Κουζμίνσκας 9, Μπρουκς 2, Τζέρελς 15.