16.5 C

16.5 C

Ο Ολυμπιακός έχασε με 94-78 από τη Ρεάλ Μ. στην Ισπανία

Την ήττα με σκορ 94-78 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (16-18), αλλά η μέτρια άμυνά τους έδωσε το δικαίωμα στους Τέιλορ και Ρέγες να σπρώξουν τους γηπεδούχους στο +5 (23-18), με το οποίο έκλεισαν την πρώτη περίοδο κι αυτό γιατί ο αρχηγός τους κρατούσε επιθετικά.

Με τον Σπανούλη να είχε την ίδια… φόρα, ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα 5-0 και έφερε το ματς στα ίσα (28-28). Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με την είσοδο του Καμπάτσο από τον πάγκο, ο οποίος την έσπρωξε στο +5 (33-28), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν… ξέφρενο ρυθμό.

Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Πειραιώτες έσφιξαν κάπως την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ και με τον Γουίλιαμς-Γκος να δίνει λύσεις, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -8 (54-46).

Τα ίδια αμυντικά προβλήματα αντιμετώπιζε ο Ολυμπιακός και στην αρχή του δεύτερου ημίχρονου και έτσι λόγω Αγιόν βρέθηκε στο -10 (60-50), αλλά χάρη στον «καυτό» Πρίντεζη κατάφερε να μειώσει στο -6 (60-54), στο 23’.

Πάλι στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπλατ αποφάσισαν να σφίξουν λίγο στα… μετόπισθεν και βρίσκοντας σκορ με τον Στρέλνιεκς, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -9 (72-63).

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν μέχρι το 34’ στο ματς, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» άρχισε να σκοράρει έξω από τα 6,75μ., να τιμωρεί το κάθε λάθος και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +19 (91-72), στο 38’.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Μπλατ να είχε αποδεχθεί τη… μοίρα της και έτσι να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φερνάντεθ 8 (6/7 βολές), Καμπάτσο 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρέγιες 4, Αγιόν 13 (6/10 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο), Ταβάρες 7 (3/3 δίποντα), Γιουλ 3 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 12 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11 ασίστ, 1 λάθος), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοβ 1, Πρίντεζης 11 (5/9 δίποντα), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Μπόγρης 12 (6/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΛεΝτέι 15 (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)