21.3 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

21.3 C

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην Τουρκία

Την ήττα με σκορ 90-75 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με τον Παπανικολάου να βρίσκει σκορ από μακριά και να κάνει το 4-6 (3′). Η Φενέρ απάντησε με ένα 11-0 για το 15-6 (4′), όμως οι Πειραιώτες και πάλι βρήκαν λύσεις και μείωσε σε 17-13. Κάλινιτς και Γκούντουριτς έδωσαν σκορ στην Φενέρ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-15, μετά από καλάθι του ΛεΝτέι.

Δύο τρίποντα του Τίμα και ένα καλάθι του ΛεΝτέι έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στην ισοπαλία (23-23 13′), όμως ένα 9-0 της Φενέρ έκανε το 32-23 για την ομάδα των Ζοτς και Σλούκα (16′).

Ο Ντουβερίογλου με τρία καρφώματα έκανε το 46-28 (22′), με τον Μιλουτίνοφ να μειώνει μετά από δυόμισι λεπτά ανομβρίας σε 46-31.

Η είσοδος του Τουπάν περιόρισε τον Ντίξον και ο Ολυμπιακός μείωσε στους 15 (49-36), όμως ο Γκριν πήρε το όπλο του και σε συνδιασμό με ένα τρίποντο του Σλούκα το σκορ έφτασε στο 60-39.

Η Φενέρ κρατούσε τον έλεγχο, όμως ο Ολυμπιακός με ένα σερί 5-0 από Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-54.

Ο «καυτός» Τίμα έδωσε και πάλι λύσεις, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 11 (72-61 33′), με τον Μπλατ να ανακατεύει πολλές φορές το σχήμα και να βάζει δύσκολα στον Ομπράντοβιτς. Το 5ο φάουλ του Βέσελι και 2 δύο βολές του ΛεΝτέι έριξαν την διαφορά στους 9 (72-63 34′), όμως ένα 5-0 της Φενέρ έστειλε και πάλι τους Τούρκους στο +14 (77-63 35′).

Ο Ολυμπιακός πάλευε και με τρίποντο του Στρέλνιεκς μείωσε στους 11, όμως ο Κάλινιτς βρήκε λύση από μακριά για το 82-66 (36′).

Ένα μεγάλο σουτ του Γκριν έκανε το 85-70, όμως ο Σπανούλης απάντησε και έκανε το 85-73 (38′). Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να μειώσει στους 9, όμως το τρίποντο του Βεζένκοφ δεν βρήκε στόχο, με την Φενέρ να βρίσκει και πάλι σκορ, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 90-75 και νίκη για την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54, 90-75.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 17 (4), Μέλι 6, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 16 (2), Σλούκας 12 (1), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 7, Άλι 13 (10 ασίστ), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4, Λοβέρν 2

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 3, Τουπάν 8 (2), Σπανούλης 10 (2), Τίμα 14 (4), Μιλουτίνοφ 11, Στρέλνιεκς 13 (2), Βεζένκοφ, Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6