21.8 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

21.8 C

Αποκλεισμός-σοκ της Γιουβέντους-Ιστορικός διασυρμός για τη Ρόμα (vid)

Μεγάλες εκπλήξεις στους δύο αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ιταλίας. Η Αταλάντα απέκλεισε την κάτοχο του τροπαίου την τελευταία τετραετία, Γιουβέντους, ενώ η Φιορεντίνα «διέσυρε» τη Ρόμα με το εξωπραγματικό 7-1.

Η Αταλάντα επικράτησε της Γιουβέντους με 3-0 σημειώνοντας μία ιστορική πρόκριση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζαπάτα που έφτασε τα 17 γκολ σε 10 αγώνες. Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Καστάνιε στο 37′ με τον Κολομβιανό επιθετικό να αναλαμβάνει δράση.

Ο Ζαπάτα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Το τελειωτικό χτύπημα για τος «μπιανκονέρι» ήρθε στο 86′ με τον ίδιο παίκτη να ολοκληρώνει μία ιστορική πρόκριση για την Αταλάντα.

Ιστορικός διασυρμός για τη Ρόμα

H Φιορεντίνα σκόρπισε 7-1 τη Ρόμα και προκρίθηκε στα ημτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.Με τον Κέβιν Μιραλάς στην 11αδα η Φιορεντίνα έκανε εφιαλτική τη βραδιά του Κώστα Μανωλά στο Αρτέμιο Φράνκι. Αυτή ήταν η βαρύτερη ήττα στην καριέρα του Έλληνα αμυντικού.

Οι «βιόλα» υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε μια από τις βαρύτερες και κατ΄ επέκταση πιο ντροπιαστικές ήττες της ιστορίας τους. Το «Αρτέμιο Φράνκι» σηκώθηκε στο πόδι μετά τα δύο γκολ του Κιέζα στο 7ο και 18ο λεπτό, ο Κόλαροφ μείωσε στο 28΄, αλλά ο Μουριέλ έγραψε το 3-1 στο 33΄.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τη Ρόμα,, αφού οι Μπενάσι (66΄), Κιέζα (74΄) και Σιμεόνε (79΄, 89΄) δεν έδειξαν οίκτο στους πρωτευουσιάνους, που έπαιζαν και με 10 παίκτες από το 71ο λεπτό, μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Τζέκο.