19.6 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

19.6 C

Γκέλα της Λίβερπουλ και διασυρμός για την Τσέλσι (vid)

Εκπλήξεις σημειώθηκαν στις δύο αναμετρήσεις που έριξαν την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Premier League. Η Λίβερπουλ «κόλλησε» στο 1-1 με τη Λέστερ, ενώ η Μπόρνμουθ συνέτριψε την Τσέλσι με 4-0.

Η πρωτοπόρος Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι καθώς έμεινε στο 1-1 με την Λέστερ. Οι «κόκκινοι» πήραν το προβάδισμα 3’ με το γκολ του Μανέ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν με τον Μαγκουάιρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ πίεσαν τους φιλοξενούμενους αλλά δεν μπόρεσαν να ξεκλειδώσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του αντιπάλου. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με αποτέλεσμα η διαφορά στην κορυφή να αυξηθεί από τους τέσσερις στους πέντε, αλλά σίγουρα οι κόκκινοι θα μπορούσαν να την έχουν πάει στους επτά, κάνοντας σημαντικό βήμα για τον τίτλο.

Διασυρμός της Τσέλσι από τη Μπόρνμουθ

Η έκπληξη πάντως της βραδιάς αλλά και της 24ης αγωνιστικής σημειώθηκε στο Μπόρνμουθ-Τσέλσι. Η Τσέλσι μετά την ήττα από την Άρσεναλ έψαχνε μία θετική εμφάνιση, αλλά η Μπόρνμουθ την ανάγκασε σε διασυρμό με 4-0. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Κίνγκ στο 47′ ενώ στο 63’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπρουκς.

Η Τσέλσι στο υπόλοιπο του ματς όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά δέχτηκαν άλλα δύο τέρματα. Στο 74’ ο Κινγκ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη συνάντηση για το 3-0 και στο 95’ ο Ντάνιελς διαμόρφωσε το τελικό 4-0.