23 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23 C

Ο ΠΑΟ κέρδισε 80-55 το Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 80-55 και παρέμεινε αήττητος στην Α1, ενώ έφτασε τις 600 νίκες στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» είχαν αρκετά προβλήματα στο πρώτο μέρος, καθώς δεν είχαν ενέργεια, συγκέντρωση και σκορ από την περιφέρεια. Έτσι το Λαύριο που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Μιλόσεβιτς, έμενε μέσα στο παιχνίδι με ατομικές ενέργειες του Λαμπ (28-32 στο 16’), ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 31-41 και να έχει 1/10 τρίποντα.

Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κυρίως τα ποσοστά τους από την περιφέρεια. Μέχρι το 29’ είχαν 5/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο και τελείωσαν την περίοδο με 43-65 παίρνοντας σαφές προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα οι δυο προπονητές έκαναν δοκιμές σε σχήματα και παίκτες δίνοντας χρόνο σε εκείνους που δεν έχουν αρκετά λεπτά συμμετοχής.

Ειδικά ο Χρήστος Σερέλης πέρασε στην πεντάδα του πέντε Ελληνες (Λούντζης, Μαστρογιαννόπουλος, Γκαβασιάδης, Ερμείδης, Λεγκίκας). Η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 29 πόντους (47-76 στο 37’) με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 55-80.
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 10 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 6 (3/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαμπ 18 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίνγκλις 2, Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος 2, Περράκης, Νίξον 2, Κουζέλογλου 1, Λεγκίκας 4, Ερμείδης 4 (1), Γκαβασιάδης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Τόμας 16 (7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 9 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λοτζέσκι 5 (1), Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 12 (10 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5 (1), Λεκαβίτσιους 7 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)