11.5 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

11.5 C

Η ισοπαλία της Λίβερπουλ έβαλε…φωτιά στην Premier League

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να νικήσει στο «London Stadium», καθώς η Γουέστ Χαμ την υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 και το πρωτάθλημα στην Αγγλία πήρε…φωτιά. Στο -3 η Σίτι και στο -5 η Τότεναμ.

Στην Αγγλία τα γραφεία στοιχημάτων θα ποντάρουν απο εδώ και πέρα στη Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς η Λίβερπουλ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές δείχνει τάσεις αυτοχειρίας.

Μετά την ισοπαλία με τη Λέστερ στο “Άνφιλντ”, νέα γκέλα κόντρα στη Γουέστ Χαμ, με τη Λίβερπουλ να μένει στο 1-1 εκτός έδρας και πλέον η διαφορά από τη Σίτι μειώθηκε στους τρεις βαθμούς και με την ισοβαθμία αυτή τη στιγμή να ευνοεί την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, αφού έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων. Το χειρότερο για την ομάδα του Κλοπ ήταν η μέτρια εμφάνιση της, ενώ το μοναδικό γκολ που πέτυχε δεν έπρεπε να μετρήσει.

Η Γουέστ Χαμ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Τσιτσαρίτο (3’) και τον Κρέσγουελ (10’), αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα έμεινε πίσω στο σκορ στο 22’. Ο Μίλνερ σε εμφανέστατη θέση οφσάιντ, έδωσε την πάσα στον Μανέ που με σουτ από κοντινή απόσταση δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Φαμπιάνσκι.

Παρ’ όλα αυτά, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού στο 28’ ο Αντόνιο έπιασε στον ύπνο της άμυνα της Λίβερπουλ και από έξυπνη πάσα από φάουλ του Άντερσον έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της Λίβερπουλ ήταν αναμενόμενη, αλλά άκαρπη, με τους Ντιόπ και Φαμπιάνσκι να εξουδετερώνουν τους κινδύνους. Μάλιστα η Γουέστ Χαμ θα μπορούσε να έχει πάρει το τρίποντο, αν οι Νομπλ (73’) και Ντιόπ (79’) ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια.

Η καλύτερη ευκαιρία της Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 94’, με τον Ορίγκι που ήταν εκτεθειμένος στην πάσα που δέχθηκε, να πλασάρει πάνω στον Φαμπιάνσκι.