14.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

14.9 C

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Την ήττα με σκορ 65-64 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ για την 22η αγωνιστική της Ευρωκλίγκας.

Η υπερπροσπάθεια του Σπανούλη στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετή για τους «ερυθρόλευκους», καθώς το καλάθι του Γουίλμπεκιν στα 4,4’’ πριν τη λήξη και το άστοχο του Πρίντεζη, τους υποχρέωσαν στην ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που ήταν η τρίτη συνεχόμενη, με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 12-10.

Για άλλη μία φορά, η ομάδα του Μπλατ τα… έσπασε από την περιφέρεια, έχοντας 5/26 τρίποντα, ενώ μεγάλη ζημιά έπαθε και από τα επιθετικά ριμπάουντ του Μπλακ, που ήταν και πρώτος σκόρερ με 19 πόντους για το σύνολο του Σφαιρόπουλου, το οποίο ανεβαίνοντας στο 10-12 διατηρεί τις ελπίδες του για την οκτάδα.

Με τους Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέι, Παπανικολάου, Γουίλιαμς-Γκος και Μάντζαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Με εξαιρετικές άμυνες και ορεξάτους τους ΛεΝτέι και Γουίλιαμς-Γκος μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς, πηγαίνοντας στο 4-10, στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Από τη μία οι παίκτες του Μπλατ επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια, χάνοντας το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, ενώ από την άλλη έχαναν και τα αμυντικά ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την είσοδο του Πάργκο στο παρκέ, η Μακάμπι ισοφάρισε (14-14). Στο τελευταίο λεπτό, οι Πειραιώτες έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και ένα καλάθι του Σπανούλη, διαμόρφωσε το 14-16 της πρώτης περιόδου.

Νευρικές ήταν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τον Μιλουτίνοφ να σπάει το… ρόδι (14-18). Η άμυνα του Ολυμπιακού εξακολουθούσε να παίρνει σχεδόν… άριστα στη συνέχεια και χτυπώντας με τον Πρίντεζη μέσα από τη ρακέτα, έφτασε στο +5 (17-22), στα μισά. Η τρομερή αστοχία και των δύο συνεχίστηκε μέχρι το 17’ (18-22), καθώς εκεί ο Γουίλμπεκιν πήρε τη Μακάμπι από το χέρι και το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία (24-24). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου επικράτησε περισσότερο μπασκετικό… ξύλο, αλλά τα σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ του Μπόγρη και το τρίποντο του Στρέλνιεκς (το πρώτο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι και 1/11), έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στα αποδυτήρια προηγούμενους (26-29).

Νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μακάμπι να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα (30-29). Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τον Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες (30-33) και τους κρατούσε εκεί (35-37) μέχρι το 24’. Στη συνέχεια, ο Κέιν έσπρωξε τους Ισραηλινούς στην αντεπίθεση και το προβάδισμα (39-37) στα μισά, με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να δίνουν εκ νέου το προβάδισμα (39-41) στην ομάδα του Μπλατ. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να προσφέρουν τραγικό θέαμα, αλλά το θέμα ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος με την αστοχία του… έχτισε νέο γήπεδο (1/17 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (45-42).

Με νύχια και με… δόντια και χάρη στον Γουίλιαμς-Γκος, ο Ολυμπιακός κρατούνταν στο ματς (47-46) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να χάνουν πάλι τα αμυντικά ριμπάουντ κα έτσι η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε και με τον Ρολ πήγε στο +5 (54-49), στα μισά. Με τρίποντα των Σπανούλη και Τουπάν, οι Πειραιώτες κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής (57-55), αλλά η αστοχία και ο Μπλακ διατηρούσαν σε ασφάλεια τους Ισραηλινούς (61-56), στο 38’.

Εκεί, ήταν η σειρά του αρχηγού να μιλήσει και με δικούς του πόντους έφερε αρχικά το παιχνίδι στο καλάθι (63-61), στο 39’, ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά (63-64) τον Ολυμπιακό, στα 14’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο Γουίλμπεκιν –ύστερα από κακή άμυνα του Τουπάν- έβαλε στα 4’’ πριν τη λήξη μπροστά τη Μακάμπι, η οποία πήρε τη νίκη (65-64), καθώς ο Πρίντεζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

ΜΑΚΑΜΠΙ(Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 17 (7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Πάργκο 5 (5 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαντ 7 (0/5 τρίποντα), Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2 (3 κοψίματα), Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Μπλακ 19 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούσμαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 16 (8/14 δίποντα), Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τίμα, Μιλουτίνοβ 9 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 4 (1/6 τρίποντα), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 6