23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

«Παγκόσμια» ΑΕΚ κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο

Η ΑΕΚ επικράτησε με 86-70 της Φλαμένγκο στον τελικό του Φάιναλ φορ στο Ρίο ντε Τζανέιρο και κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Αν και η Φλαμένγκο μπήκε πιο δυνατά και ξέφυγε με 7-2, η ΑΕΚ με τον Ματσιούλις πέρασε μπροστά με 8-7. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο όμως, οι Βραζιλιάνοι ξέφυγαν με 12-17.

Η ένωση αντέδρασε και με τον Θίοντορ κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-19. Πιο δυνατά άρχισε τη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπάνκι, ξεφεύγοντας με 28-21, όμως ο ασταμάτητος Βαρεχάο μείωσε για την ομάδα του σε 32-27, περίπου 2 λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο όμως βρήκε μπροστά την ΑΕΚ με 42-33.

Καλύτερα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μισό μειώνοντας με τρίποντα σε 42-47. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ματσιούλις και με διαδοχικά τρίποντα έδωσε διαφορά 10 πόντων στην ομάδα του, 57-47, κλείνοντας εντέλει το τρίτο δεκάλεπτο με 64-58.

Η ομάδα του Μπάνκι «καθάρισε» το ματς στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου αποκτώντας διαφορά 15 πόντων, 70-55. Η Φλαμένγκο δεν είχε άλλες λύσεις πέραν του μακρινού σουτ, γνωρίζοντας την ήττα με 86-70.

Τα δεκάλεπτα:20-19, 22-14, 21-22, 23-15

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος, Τζέιμς 12(2), Λαρεντζάκης 10(1), Ματσιούλις 17(3), Μωραίτης, Γκρίφιν, Χάντερ 4, Σάκοτα 11(2), Σαντ Ρος 8, Θίοντορ 22(3), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ: Κρεσκένζι 2, Ντος Σάντος 5(1), Μινέιρο 2, Νέσμπιτ 10 (2), Ροσέτο 3(1), Μπάλμπι 9(3), Μπατίστα, Μιράντα, Ράμος 3, Σόουζα 11(2), Βαρεχάο 21