20.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

20.8 C

Νικητής στη Μασσαλία ο Τσιτσιπάς – Νίκησε 2-0 σετ τον Κουκούσκιν

Τον τίτλο στο τουρνουά της Μασσαλίας κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος κέρδισε 2-0 σετ τον Ρώσο Κουκούσκιν. Αυτός είναι ο δεύτερος τίτλος του Έλληνα τενίστα στο ATP Tour.

O 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής ήταν ασταμάτητος στο τουρνουά και πήρε τον τίτλο χωρίς να χάσει σετ. Στον τελικό απέναντι στον Καζάκο Κουκούσκιν, Νο 50 στην παγκόσμια κατάταξη έπαιξε καλό τένις και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 58 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ κάνοντας μπρέικ στον αντίπαλό του στο φινάλε ενώ στο δεύτερο βρέθηκε σε δύσκολη θέση όταν ο Κουκούσκιν σέρβιρε για το σετ. Όμως κατάφερε να γυρίσει την σε βάρος του κατάσταση και να κερδίσει το ματς στο τάι-μπρέικ με 7-5.

Ανεβαίνει κι άλλο στην παγκόσμια κατάταξη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς το πρωί της Δευτέρας θα βρίσκεται στο Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Παράλληλα, θα έχει μπροστά του μία μεγάλη ευκαιρία να μπει για πρώτη φορά και στην πρώτη δεκάδα! Ο 20χρονος τενίστας με τους 160 βαθμούς που πήρε χάρη στην πορεία του στη Μασσαλία έφτασε τους 2965 βαθμούς και πλέον βρίσκεται μόλις 130 πίσω από τον δέκατο Μάριν Τσίλιτς που έχει 3095.

Τρίτος σε χρηματικά έπαθλα το 2019 για το τένις

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την κατάκτηση του ATP 250 της Μασσαλίας βρίσκεται στην τρίτη θέση της λίστας των εσόδων από έπαθλα στο τένις για το 2019. Για την ακρίβεια ο Έλληνας τενίστας θα πάρει το ποσό των 110.655 ευρώ για την κατάκτηση του τίτλου στην Μασσαλία ενώ έχει βγάλει περίπου 766.000 ευρώ μέσα στο 2019 από τη συμμετοχή του στα τουρνουά που έχουν γίνει μέχρι τώρα.

Πρώτος είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς με περίπου 2,6 εκατομμύρια ευρώ, ενώ δεύτερος είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ με περίπου 1,3 εκατομμύρια ευρώ.