21.6 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

21.6 C

Μπακς–Κινγκς 141-140 στην παράταση με μέτριο Γιάννη

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Μπακς στο Σακραμέντο, καθώς χρειάστηκε η παράταση για να επικρατήσουν των Κινγκς με 140-141.

Οι Κινγκς τους Μιλγουόκι Μπακς στο Σακραμέντο. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με τους Μπακς να δείχνουν την ποιότητά τους κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (73-62). Στο δεύτερο μέρος η διαφορά συνεχίστηκε να κυμαίνεται σε διψήφια επίπεδα. Μάλιστα στα μέσα της τέταρτης περιόδου οι Μπακς είχαν προβάδισμα 14 πόντων, 120-106 και όλα έδειχναν μια άνετη επικράτηση.

Με αντεπίθεση διαρκείας όμως οι Κινγκς κατάφεραν να μειώσουν, να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση, με το σκορ κανονικής περιόδου να είναι το 126-126. Εκεί οι Μπακς προηγήθηκαν γρήγορα με +6 (134-128) και τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με 141-140.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, ίσως και λόγω των ενοχλήσεων στο γόνατο, δυσκολεύτηκε απέναντι στην άμυνα του Σακραμέντιο και έμεινε στους 17 πόντους (7/12 σουτ) και στα 7 ριμπάουντ.

Μπορεί ο Γιάννης να κινήθηκε στα ρηχά, όμως οι Μπακς είδαν τον Μπλέντσο να πετυχαίνει triple double (26π/12 ριμπ/13 ασιστ), τον Μίροτις να κάνει σπουδαίο παιχνίδι με 21πόντους και τους Μπρόγκντον (25π) και Μίντλετον (21π) να δίνουν σημαντικές λύσεις.