19.6 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

19.6 C

Ο Ολυμπιακός έχασε με 66-57 από την Αρμάνι Μιλάνο

Την ήττα με σκορ 66-57 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί, δεν είχαν επιθετικές λύσεις και έχασαν τον Σπανούλη από νωρίς, μια και στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου υπέστη διάστρεμμα στο δεξί του πόδι.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, υπήρξε ένα… ρεσιτάλ αστοχίας και από τους δύο, αλλά τους Πειραιώτες να μην μπορούν να το εκμεταλλευτούν, αφού ειδικά ο Γουίλιαμς δεν μπορούσε να δημιουργήσει και να καλύψει το κενό του αρχηγού, έχοντας πολύ κακές αποφάσεις στην επίθεση.

Το μόνο που σημειώθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα καλάθι του Παπανικολάου για το 23-23, ύστερα από 20 αγωνιστικά λεπτά.

Πολλά δώρα σε δεύτερες ευκαιρίες έκανε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Αρμάνι να κάνει αρχικά ένα 6-0 (29-23) και με τον Τζέιμς να την πηγαίνει στο +9 (34-25), στα μισά, αφού οι Πειραιώτες έκαναν τη μία κακή επίθεση, πίσω από την άλλη.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπλατ αποφάσισαν να παίξουν ξανά άμυνα και με τον Γουίλιαμς-Γκος να βοηθάει επιθετικά, μείωσαν (36-32), ενώ με καλάθι και φάουλ του Μιλουτίνοφ, η διαφορά πήγε στο -3 (38-35), στο 27’.

Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, άρχισαν ξανά τα λάθη και οι τραγικές επιθέσεις, με τον Τζέιμς από την άλλη να παίρνει μπρος για τα καλά και έτσι οι Ιταλοί να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (49-39).

Ελλείψει του Σπανούλη, οι επιθέσεις του Ολυμπιακού συνέχισαν να ήταν κακές, καθώς μόνο με ατομικές ενέργειες έπαιρνε σκορ, αλλά από την άλλη η Αρμάνι άρχισε να πυροβολεί συνεχώς έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +16 (59-43), στο 33’.

Εκεί, οι Ιταλοί έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης, με τους Βεζένκοβ και Γουίλιαμς-Γκος να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (62-53), στο 36’. Ωστόσο, ο Τζέιμς σταμάτησε την αντεπίθεση των Πειραιωτών, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στο +13 (66-53), στο 38’ και εκεί ουσιαστικά να κλειδώσουν τη νίκη που ήρθε με το τελικό 66-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 27 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίτσοβ 13 (1), Ταρτσέβσκι 6 (10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Νέντοβιτς 7 (1/7 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Νάναλι 6 (3/9 σουτ), Μπρουκς 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τζέρελς, Όμιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 11 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τουπάν, Σπανούλης 2 (4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 13 (5/7 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 10 (5/6 δίποντα), Πρίντεζης 4 (2/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ).