24.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

Με ανατροπή η ΑΕΚ , 1-3 την Ξάνθη στα Πηγάδια

Η ΑΕΚ με ανατροπή επικράτησε της Ξάνθης στα Πηγάδια 1-3, για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Το σκορ για τους Ακρίτες άνοιξε ο Κάστρο στο 32ο λεπτό , ισοφάρισε για την Ένωση στο 68΄ο Οικονόμου, το 1-2 έκανε στο 70ο λεπτό ο Πόνσε και το τελικό 1-3 έγραψε στο 92΄ο Μπογέ.

Με τους 3 βαθμούς της νίκης η ΑΕΚ  αγκαλιάζει την τρίτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Ξάνθη μπλέκει σε περιπέτειες.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Μανόλο Χιμένεθ μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε : “Σήμερα κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Στην μοναδική φάση που η Ξάνθη έκανε οργανωμένη φάση, δεχθήκαμε γκολ. Αυτό πρέπει να βελτιώσουμε. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και στο τέλος είναι δίκαιη η νίκη”.

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαριέντος, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Καμαρά (74′ Μελιόπουλος), Ουίλιαμ (78′ Μπρίτο), Γέντρισεκ (58′ Καντά), Κάστρο.

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Αλέφ, Γαλανόπουλος (79′ Σιμόες), Μάνταλος, Κλωναρίδης (55′ Λιβάγια), Αλμπάνης (66′ Μπογέ), Πόνσε.