16.2 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

16.2 C

Στη Ρεν το Κύπελλο Γαλλίας, κέρδισε στα πέναλτι 6-5 την Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε μετά από τέσσερα χρόνια το Κύπελλο Γαλλίας, χάνοντας στα πέναλτι 6-5 από τη Ρεν.

Η Παρί άνοιξε το σκορ στο “Σταντ ντε Φρανς” μόλις στο 13ο λεπτό με τον Ντάνι Άλβες. Ύστερα από οκτώ λεπτά (21′), η πρωταθλήτρια Γαλλίας κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της στον τελικό κάνοντας το 2-0 με τον Νεϊμάρ.

Στο 40ό λεπτό ο Τραορέ επιχείρησε σέντρα από δεξιά, ο Κιμπεμπέ έβαλε το πόδι του, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε ο Αρεολά. Στο 66′ ήρθε η ισοφάριση με τον Μεσέ.

Η κανονική διάρκεια του ματς βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 2-2 και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Ούτε εκεί, όμως, οι δυο ομάδες κατάφεραν να βρουν δίχτυα και το τρόπαιο κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί δεν συμμετείχε ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 118ο λεπτό κι αποβλήθηκε για “εγκληματικό” μαρκάρισμα στον Ντα Σίλβα.

Στα πέναλτι όλοι ήταν εύστοχοι εκτός του Ενκουνκούο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κούμπεκ και το τρόπαιο πήγε στη Ρεν, το πρώτο της μετά από 48 χρόνια.