19 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

19 C

Ράπτορς – Σίξερς 92-90: Ο Λέοναρντ απέκλεισε με τρελό buzzer-beater τους Σίξερς

Με ένα από τα πιο τρελά buzzer beater, ο Καουάι Λέοναρντ έδωσε τη νίκη στους Ράπτορς με 92-90 επί των Σίξερς και τους έστειλε στους τελικούς της Ανατολής απέναντι στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με μια εμφάνιση κι ένα buzzer beater που θα μείνει στην ιστορία, ο Καουάι Λέοναρντ έστειλε τους Ράπτορς που επικράτησαν με 92-90 των Σίξερς, στους τελικούς της Ανατολής κόντρα στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην κυριολεξία στο τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Ράπτορς πήραν τη νίκη και έκαναν το 4-3 στη σειρά με την ομάδα της Φιλαδέλφεια. Σε όλο το παιχνίδι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν διαρκώς ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο.

Στο σημείο εκείνο με ένα σερί 16-0 οι Σίξερς έκαναν το 50-41, 50-57 αλλά οι Ράπτορς είχαν την απάντηση και μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 67-64. Με το σκορ στο 90-90 και 4,2 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Ράπτορς είχαν την επίθεση και μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη πριν την παράταση. Εκεί ο Λέοναρντ πήρε την μπάλα και με ένα απίθανο καλάθι, τους έστειλε στους τελικούς.

Ο εκπληκτικός Λέοναρντ είχε 41 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ιμπάκα ακολούθησε με 17 πόντους.

Για τους Σίξερς ξεχώρισε ο Εμπίιντ με 21 πόντους κι 11 ριμπάουντ, με τον Ρίντικ να ακολουθεί με 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-13, 44-40, 67-64, 92-90