18.8 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

18.8 C

Μπακς–Ράπτορς 108-100: Με Λόπεζ και Γιάννη το 1-0 στον τελικό της Ανατολής

Οι Μπακς βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς απέναντι στο Τορόντο. Με κορυφαίους τους Λόπεζ και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν με 108-100 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι Μπακς παρά την τραγική επίδοση τους από το τρίποντο (11/44), κυνηγούσαν σχεδόν σε όλο το ματς στο σκορ, ακόμη και με διψήφιες διαφορές, όμως τελικά νίκησαν. Με εξαιρετική εμφάνιση στο 4ο 12λεπτο, επιμέρους σκορ 32-17 και MVP τον Λόπεζ (29π, 11ριμπ.), τα «ελάφια» επικράτησαν με 108-100 στο Μιλγουόκι κι έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Ο Αντετοκούνμπο μπορεί να μην έκανε το καλύτερο παιχνίδι του, όμως και πάλι ήταν η «κολόνα» των Μπακς. Με τις διεισδύσεις του και φόρτωσε με φάουλ την αντίπαλη άμυνα, και πέτυχε 9/12 βολές, τις περισσότερες στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ πριν εξαπολύσουν την τελική τους αντεπίθεση στο 4ο φτάνοντας στη νίκη. Ο Γιάννης είχε μια γεμάτη παρουσία με 24π., 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ,. 2κλ. και 3 τάπες.

Από την άλλη οι Ράπτορς έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σπάσουν την έδρα, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του 3ου 12λεπτου. Κορυφαίοι για το Τορόντι οι Λέοναρντ και Λάουρι με 31 και 30 πόντους αντίστοιχα.

Τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 03:30 ο δεύτερος τελικός και πάλι στο Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 11 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 29 (11 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Μπλέντσο 9, Μίροτιτς 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 24 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Ιλιασόβα 7, Χιλ, Κόνατον (6 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 15

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Γκασόλ 6 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόουρι 30 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6 (6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 31 (9 ριμπάουντ), Σιάκαμ 15, Πάουελ 6, ΒανΒλίτ 2, Ιμπάκα 4