21.3 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

21.3 C

Έκαναν «μπρέικ» μέσα στο Τορόντο οι Ουόριορς

Επιβεβαιώνοντας το όνομά τους, οι Γκόλντεν Στέτι Ουόριορς επικράτησαν 106-105 των Ράπτορς στο Τορόντο, μείωσαν σε 3-2 τη σειρά και κρατήθηκαν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τίτλου.

Οι «πολεμιστές» προηγήθηκαν με 13 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά βρέθηκαν στο -6 τρία λεπτά πριν το τέλος. Τα σερί τρίποντα από Τόμπσον και Κάρι και οι καλές άμυνες στον Λέοναρντ έφεραν την ανατροπή.

Ο Ντουράντ άρχισε ιδανικά το ματς και το ίδιο ίσχυσε για την ομάδα του, με τα δικά του τρίποντα πήρε αφορμή, για να πετύχει 5/5 έξω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων, προηγούμενη με 12-19 στο πρώτο 5λεπτο.

Ο Λέοναρντ έδωσε λύσεις σε εκείνο το σημείο και οι Ράπτορς έκαναν την ανατροπή με επιμέρους σκορ 11-2, αλλά η τρομερή τριάδα του «KD» με τους Κάρι και Τόμπσον κράτησαν μπροστά το Γκόλντεν Στέιτ (28-34).

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο σταθμός ήταν ο τραυματισμός του Ντουράντ στο δεξί πόδι, φεύγοντας για τα αποδυτήρια, αλλά ο Κάζινς φώναξε «παρών», βρίσκοντας λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι, για να δώσει διψήφιο προβάδισμα στους Ουόριορς (35-46).

Στο επόμενο 8λεπτο, η αντίδραση των παικτών του Κερ φάνηκε αρκετά καλή, με τις προσπάθειες των Λέοναρντ και Σιάκαμ να μην φέρνουν τη διαφορά κάτω από τους 6 πόντους (56-62).

«Πολεμιστές»… μαινόμενοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με τρίποντα να πέφτουν «βροχή» από τους «Splash Brothers» και το λέι απ του Λούνει λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου να φέρνει για πρώτη φορά στο +14 την απόσταση (63-77). Οι πολύτιμες λύσεις του Γκασόλ εμφανίστηκαν ξανά, ώστε να περιοριστεί η ζημιά για τους παίκτες του Νερς, που την εμφάνιση και του Λάουρι κατάφεραν να «κόψουν» τη διαφορά στους 6 πόντους στο τέλος του δωδεκαλέπτου (78-84).

Αυτή η μείωση έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους, με τον Λάουρι από μακριά και τον Ιμπάκα από κοντά να δίνουν το σύνθημα, για να έρθει ο Λέοναρντ με 10 συνεχείς πόντους για την ομάδα του και να δώσει το προβάδισμα με 103-97 στο τρίλεπτο για την εκπνοή.

Εκεί, όμως, ήρθαν και πάλι οι «πολεμιστές», που με 3 τους τρίποντα έδωσαν το προβάδισμα, με τον Τόμπσον να σκοράρει για το 103-106 στα 57.6″. Μετά το μπρος-πίσω του Γκριν, ο Λάουρι κράτησε την ομάδα του και στα 29.9″ με λέι απ διαμόρφωσε το 105-106 και ο Κάζινς έκανε μπρος πίσω, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Λάουρι έκανε ένα τραγικό σουτ και το «μπρέικ» ήταν γεγονός.

Ο Στεφ Κάρι με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ μαζί με τον Κλέι Τόμπσον που είχε 26 πόντους ξεχώρισαν από τους Γουόριορς, που έχασαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου ξανά με τραυματισμό τον Κέβιν Ντουράντ. Ο Κογουάι Λέοναρντ είχε 26 πόντους αλλά με μόλις 9/24 σουτ για τους Ράπτορς.

Το έκτο ματς θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής (4:00) στο Όκλαντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 56-62, 78-84, 105-106