Search

To προφίλ του Copa Africa

1065

Για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης το Copa Africa διεξάγεται την καλοκαιρινή περίοδο με 24 ομάδες (και όχι 16 όπως συνήθως) και ευελπιστεί να χαρίσει πλούσια θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου.

Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αίγυπτο, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για τις 19 Ιουλίου.

Δείτε αναλυτικά όλο το πρόγραμμα του Copa Africa:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία

Αίγυπτος 3 (1-0)

Ουγκάντα 3 (2-0)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 0 (0-2)

Ζιμπάμπουε 0 (0-1)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
21/6: Αίγυπτος – Ζιμπάμπουε 1-0 (41′ Χασάν Τρεζεγκέ)

22/6: Λ. Δ. Κονγκό – Ουγκάντα 0-2 (14′ Καντού, 48′ Οκβί)

26/6: Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε (20:00), Αίγυπτος – Λ. Δ. Κονγκό (23:00)
30/6: Ουγκάντα – Αίγυπτος (22:00), Ζιμπάμπουε – Λ. Δ. Κονγκό (22:00)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία

Νιγηρία 3 (1-0)
Γουινέα 1 (2-2)
Μαδαγασκάρη 1 (2-2)
Μπουρούντι 0 (0-1)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
22/6: Νιγηρία – Μπουρούντι 1-0 (77′ Ιγκάλο)

22/6: Γουινέα – Μαδαγασκάρη 2-2 (32′ Καμπά, 66′ Καμανό / 49′ Αντριαναντεναϊνά,
55′ Αντριαματσινορό)

26/6: Νιγηρία – Γουινέα (17:30)
27/6: Μαδαγασκάρη – Μπουρούντι (17:30)
30/6: Μαδαγασκάρη – Νιγηρία (19:00), Μπουρούντι – Γουινέα (19:00)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Σενεγάλη
Αλγερία
Κένυα
Τανζανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
23/6: Σενεγάλη – Τανζανία (20:00), Αλγερία – Κένυα (23:00)
27/6: Σενεγάλη – Αλγερία (20:00), Κένυα – Τανζανία (23:00)
1/7: Κένυα – Σενεγάλη (22:00), Τανζανία – Αλγερία (22:00)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία

Μαρόκο
Ακτή Ελεφαντοστού
Νότιος Αφρική
Ναμίμπια

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
23/6: Μαρόκο – Ναμίμπια (17:30)
24/6: Ακτή Ελεφαντοστού – Νότιος Αφρική (17:30)
28/6: Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού (20:00), Νότιος Αφρική – Ναμίμπια (23:00)
1/7: Νότιος Αφρική – Μαρόκο (19:00), Ναμίμπια – Ακτή Ελεφαντοστού (19:00)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία

Τυνησία
Μάλι
Μαυριτανία
Ανγκόλα

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
24/6: Τυνησία – Ανγκόλα (20:00), Μάλι – Μαυριτανία (23:00)
28/6: Τυνησία – Μάλι (17:30)
29/6: Μαυριτανία – Ανγκόλα (17:30)
2/7: Μαυριτανία – Τυνησία (22:00), Ανγκόλα – Μάλι (22:00)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία

Καμερούν
Γκάνα
Μπενίν
Γουινέα-Μπισάου

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
25/6: Καμερούν – Γουινέα-Μπισάου (20:00), Γκάνα – Μπενίν (23:00)
29/6: Καμερούν – Γκάνα (20:00), Μπενίν – Γουινέα-Μπισάου (23:00)
2/7: Μπενίν – Καμερούν (19:00), Γουινέα-Μπισάου – Γκάνα (19:00)

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες δύο θέσεις κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1. Τα αποτελέσματα στα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων παιχνίδια.
2. Η διαφορά των γκολ μεταξύ των ομάδων που ισοβάθμησαν.
3. Γκολ που σημειώθηκαν στα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων παιχνίδια.
4. Διαφορά τερμάτων συνολικά στον όμιλο.
5. Περισσότερα γκολ συνολικά στον όμιλο.
6. Κλήρωση.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
5/7: Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (1)
5/7: Νικητής 4ου Ομίλου – Τρίτος 2ου/5ου/6ου Ομίλου. (2)
6/7: Δεύτερος 2ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου. (3)
6/7: Νικητής 1ου Ομίλου – Τρίτος 3ου/4ου/5ου Ομίλου. (4)
7/7: Νικητής 3ου Ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/6ου Ομίλου. (5)
7/7: Νικητής 2ου Ομίλου – Τρίτος 1ου/3ου/4ου Ομίλου. (6)
8/7: Νικητής 6ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου. (7)
8/7: Νικητής 5ου Ομίλου – Δεύτερος 4ου Ομίλου. (8)

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
10/7: Νικητής (1) – Νικητής (2) (Α)
11/7: Νικητής (6) – Νικητής (7) (Β)
11/7: Νικητής (8) – Νικητής (5) (Γ)
10/7: Νικητής (3) – Νικητής (4) (Δ)

ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
14/7 (Στάδιο «30ής Ιουνίου»): Νικητής (Α) – Νικητής (Β)
14/7 (Διεθνές Στάδιο Καΐρου): Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
17/7 (Στάδιο «Αλ Σαλάμ»): Ηττημένος πρώτου ημιτελικού – Ηττημένος δεύτερου ημιτελικού.

ΤΕΛΙΚΟΣ
19/7 (Διεθνές Στάδιο Καΐρου): Νικητής πρώτου ημιτελικού – Νικητής δεύτερου ημιτελικού.

Print Friendly, PDF & Email



Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *