22.3 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

22.3 C

Δεν τα κατάφερε η εθνική πόλο γυναικών

Βαριά ήττα με 15-5 από τις ΗΠΑ με γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου.

Η γαλανόλευκη δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί ανταγωνιστική, αφού βρέθηκε πίσω με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 8-2 στο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος ήταν μοιρασμένη, όμως η διαφορά παρέμεινε στα έξι γκολ, με τις Αμερικανίδες να παίρνουν το τελευταίο οκτάλεπτο με επιμέρους σκορ 5-1 και να επικρατούν με διψήφια διαφορά τερμάτων.

Η Εθνική μας ομάδα είχε 2/5 στην παίκτρια παραπάνω, ενώ οι Αμερικανίδες 5/9, που είχαν τη Μούσελμαν πρώτη σκόρερ με τέσσερα γκολ, ενώ η Ελευθεριάδου και η Ξενάκη πέτυχαν από δυο για την Ελλάδα και ένα η Αβραμίδου.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-2, 2-2, 5-1

ΗΠΑ (Άνταμ Κρικόριαν): Λόγκαν, Μούσελμαν 4, Σάιντεμαν 1, Φατάλ Ρ. 1, Χάουσχιλντ, Στέφενς Μ. 1, Χαραλαμπίδη 1, Νιούσουλ Κ. 1, Φίσερ Αρ. 2, Γκιλκριστ 1, Φίσερ M. 2, Γουίλιαμς 1, Τζόνσον

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Σταματοπούλου, Τσουκαλά, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Πάτρα, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Χυδηριώτη, Κώτσια, Νίνου Ειρ., Πλευρίτου Ελ., Ξενάκη 2, Κοτσιώνη