13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

13 C

Σούπερ έφηβοι στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ

Στους «8» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίθηκε η εθνική εφήβων μπάσκετ, που κέρδισε με 68-55 τη Φινλανδία και παίζει αύριο με τη Λιθουανία.

Η Εθνική μας στα πρώτα λεπτά είχε πρόβλημα στην επίθεση και χαρακτηριστικό είναι ότι σε 4′ αγωνιστικά λεπτά είχε πετύχει μόλις πέντε πόντους, όλους από τον Ρογκαβόπουλο (5-6). Η αστοχία συνεχίστηκε για την Ελλάδα, αλλά ευτυχώς η Φινλανδία δεν το εκμεταλλεύτηκε και η διαφορά δεν ήταν μεγάλη (5-9).

Η Εθνική μας δεν κατάφερε να βελτιωθεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και πέτυχε συνολικά μόλις 8 (οι 7 από τον Ρογκαβόπουλο). Η Φινλανδία προσπάθησε να ανοίξει τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει μία διαφορά των έξι πόντων (8-14). Η Ελλάδα στο πρώτο δεκάλεπτο είχε μόλις 3/15 σουτ!

Ο Νικολαΐδης στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε το όπλο του και με εφτά συνεχόμενους πόντους μείωσε τη διαφορά στους 2 (15-17). Ο Σωτηρίου πήρε την σκυτάλη και έδωσε πολύτιμες λύσεις στην Εθνική μας, η οποία πλησίασε ξανά στους 2 πόντους με βολές του Κουρτίδη (22-24).

Η Φινλανδία, όμως, έβρισκε αρκετές λύσεις από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (24-32). Τελικά, η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε στους 6 πόντους (26-32), με την Εθνική μας να έχει παρουσιάσει ένα κακό πρόσωπο, αλλά κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ.

To ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος δεν ήταν καλό για την Εθνική μας, καθώς δέχτηκε σερί 7-0 και για πρώτη φορά βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά (26-39). Ο Κουρτίδης έσπασε αυτό το σερί και έδωσε μεγάλη ανάσα στην Εθνική μας (29-39), η οποία είχε μόλις 2 εύστοχα τρίποντα σε 14 προσπάθειες.

Η Εθνική προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά, αλλά η Φινλανδία είχε τις λύσεις και κράταγε σε απόσταση την Εθνική μας (34-44). Ο Μπλόγκρεμ έκανε ζημιά στην Εθνική μας στα τελευταία λεπτά και με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 49-37, διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (39-51).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και μάλιστα 4’ πριν το τέλος ήταν πίσω στο σκορ με 48-53.

Με πολύ καλή άμυνα και με τον Αλέξανδρο Νικολαϊδη να σκοράρει 20 πόντους κατάφερε αν ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στην πρόκριση στα προημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει αύριο στις 21.15 τη Λιθουανία.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6, Καράμπελας 5 (1), Νικολαΐδης 20 (2), Κλωνάρας, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16 (2), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Γιούσελα, Μέρβολα 1, Σαγιάντιλα 9 (1), Σουόκας 5 (1), Μπλόμγκρεν 10 (2), Αμζιλ 26 (3/6 τρίποντα), Πελτονιέμι, Εξαούκια, Ταϊνάμο 4, Φεντερίκο, Βάρα, Γκούσταβσον.