19.5 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

19.5 C

Ελλάδα-Λιθουανία 70-66: Οι Έφηβοι πέρασαν στους «4» του Eurobasket

Η Ελλάδα νίκησε την Λιθουανία 70-66 στην παράταση και προκρίθηκε στους «4» του Eurobasket U18, όπου θα αντιμετωπίσει την αήττητη Ισπανία.

Η Ελλάδα προκρίθηκε στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης στους εφήβους. Η Εθνική νίκησε την Λιθουανία 70-66 στον προημιτελικό του Eurobasket U18, σε ένα ματς που χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση για να δώσει το εισιτήριο της πρόκρισης στην Ελληνική ομάδα.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Ελλάδας, καθώς έβαλε 25 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και πέτυχε όλα τα κρίσιμα σουτ στο τέλος του κανονικού αγώνα, και 6/6 βολές στην παράταση που κράτησαν την Εθνική μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 70-66. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε επίσης και ο Άρης Σωτηρίου (10), ενώ ο Αζουόλας Τουμπέλις (23 πόντοι, 20 ριμπάουντ, 7 τάπες) ήταν μακράν ο κορυφαίος από τους Λιθουανούς.

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στους “4” την Ισπανία το Σάββατο το βράδυ. Για τις θέσεις 5-8 θα αγωνιστεί η Λιθουανία με αντίπαλο την Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.α.), 66-70.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γκαϊνταμαβίτσιους): Ρίμκους 8, Μαρτσιουλιόνις 4 (0/13 σουτ), Καντσλέρις, Κρεϊσμόντας 8 (7 ριμπάουντ), Τουμπέλις 23 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 7 τάπες), Σινταρεβίτσιους 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ναρουσεβίτσιους, Βαϊστάρας 5, Σιμόνις 4, Γερμολάγεβας.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8 (4/12 σουτ), Νικολαΐδης 9 (4/13 σουτ), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 25 (6/16 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6 (3/12 σουτ), Σταυρακούκας 3 (1), Τσάμης 4 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες).