18.8 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

18.8 C

Τσεχία-Ελλάδα 77-84: Εκτός προημιτελικών η Εθνική που πάλεψε για το +12

Η Ελλάδα πάλεψε μέχρι το τέλος στο αγώνα πρόκρισης με την Τσεχία, νίκησε με 84-77, όμως η αστοχία στις βολές και μία κακή διαιτησία δεν την άφησαν να φτάσει στη διαφορά του +12 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Η ελληνική ομάδα έδωσε μεγάλη μάχη για τη νίκη και τη διαφορά των 12 πόντων για να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας αλλά δεν τα κατάφερε. Πλήρωσε την αστοχία της στις βολές, κάποια κρίσιμα χαμένα ριμπάουντ και την κακή αντιμετώπιση των διαιτητών στον Γιάννη Αντετοκούνμπο στον οποίο χρέωσαν δύο ανύπαρκτα φάουλ και τον έβγαλαν από τον αγώνα. Κυρίως όμως την πλήγωσε η ήττα από την Βραζιλία στην πρώτη φάση που την ακολούθησε σαν…φάντασμα στη δεύτερη και την οδήγησε στον αποκλεισμό.

Μαγική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη, που σταμάτησε στους 27 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Δήμιος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ο Μπόχατσικ, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, με τον Σατοράνσκι να μετράει άλλους 13 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε το ρυθμό της και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 18-12, παίζοντας πολύ δυνατά στην άμυνα. Οι Τσέχοι με τρίποντα…μαχαιριές δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει και σαν να μην έφτανε αυτό στη δεύτερη περίοδο φόρτωσαν τον Αντετοκούνμπο με τρίτο φάουλ, εκμηδένισαν τη διαφορά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 33-32.

Η ελληνική ομάδα έχασε τη μάχη στον αέρα στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης με τους Τσέχους να έχουν 20 ριμπάουντ και την Ελλάδα μόλις 10. Αχίλλειος φτέρνα και οι βολές με μόλις 6/10 για εμάς και 4/4 για τους αντιπάλους μας.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στο ρυθμό των Τσέχων οι οποίοι δεν άφηναν την Εθνική να περάσει μπροστά στο σκορ, με τον Νικ Καλάθη να είναι η μοναδική απειλή για το αντίπαλο καλάθι και τον Αντετοκούνμπο να παίζει φορτωμένος με 4 φάουλ. Στα τελευταία δύο λεπτά όμως η Ελλάδα έσφιξε την άμυνα της και με εντυπωσιακή ενέργεια από το Θανάση από το -5 στο σκορ έκλεισε στο +8 προηγούμενη με 57-49.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μπαίνει δυνατά και να φτάνει στο +12 (61-49), δηλαδή την διαφορά που χρειαζόταν για την πρόκριση. Στα 6.30 λεπτά πριν από το τέλος η ελληνική ομάδα είχε ακόμα διαφορά πρόκρισης 65-53. Η τεχνική ποινή στον πάγκο μας κατέβασε τη διαφορά στους 8 (65-57). Οι ελεύθερες βολές μας πληγώνουν άσχημα 9/16, ενώ οι διαιτητές 5.30 λεπτά πριν από το τέλος αποβάλουν με ανύπαρκτο 5ο φάουλ τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με τόλο το γήπεδο να τους αποδοκιμάζει.

Οι Τσέχοι με 16 στις 16 βολές μειώνουν σε 61-67. Δύο λεπτά πριν από το τέλος όλα κρίθηκαν καθώς μετά από αστοχία των διεθνών μας η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους 70-68 και κάπου εκεί η πρόκριση για τη Σαγκάη χάθηκε, παρά την προσπάθεια μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και το τελικό .

ΤΣΕΧΙΑ: Άουντα 13 (7/7 βολές), Μπάλβιν 6 (9 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 25 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), Χρούμπαν 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κριτζ 2, Πέτερκα 5 (1), Πούμπρλα 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη σε 37’28”), Σίρινα, Βιόραλ.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης Αντετοκούνμπο 12 (4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 23’03”), Θανάσης Αντετοκούνμπο 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπουρούσης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 27 (6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα σε 37’01”), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 16 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά

ΤΣΕΧΙΑ: 16/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 21/22 βολές, 42 ριμπάουντ (31+11), 12 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΕΛΛΑΔΑ: 25/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/18 βολές, 31 ριμπάουντ (24+7), 21 ασίστ, 9 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 τάπα.