20.4 C

20.4 C

Η Σερβία κέρδισε 94-89 τις ΗΠΑ

Με κορυφαίο τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, η Σερβία νίκησε 94-89 τις ΗΠΑ και θα παίξει για τις θέσεις 5-6 στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μετά την Γαλλία και οι Σέρβοι κατάφεραν να βγάλουν στην επιφάνεια τις αδυναμίες της ομάδας που παρέταξε ο Γκρέγκ Πόποβιτς, και ξεκινώντας εντυπωσιακά το παιχνίδι πήραν μια τεράστια διαφορά, η οποία ήταν αρκετή για να φτάσουν στη νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Αμερικανοί μετά το αρχικό 0-2 δεν προηγήθηκαν ποτέ, ενώ βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο δεκάλεπτο με 32-7, χάρη στα 8/9 τρίποντα των Σέρβων, που είχαν και τον Λούστις με 6/6 βολές, από ισάριθμα φάουλ στο τρίποντο.

Οι ΝΒΑερς των Η.Π.Α «ξύπνησαν» από τον λήθαργο, και έτσι αποφάσισαν να βγάλουν ενέργεια, και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 33-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-44, ενώ πλησίασαν ως και το -2 (59-61) με τρίποντο του Μίτσελ στο 26′.

Από εκεί και πέρα ένα τρίλεπτο μπλάκ άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ξεφύγει η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με +10 (78-68) και κράτησε τη νίκη όταν οι Αμερικανοί μείωσαν σε 91-87 με τρίποντο του Ούοκερ στα 59”.

Για τους νικητές που είχαν 15/31 τρίποντα και 26 ασίστ, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 28 πόντους με 7/14 τρίποντα και 6 ασίστ αλλά και 28 στο σύστημα αξιολόγησης. Εξαιρετικός ο Βλαντιμίρ Λούσιτς με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα. Για τις Η.Π.Α που είχαν 31/71 σουτ, ο Μπαρνς είχε 22 πόντους με 7/11 σουτ, ενώ ο Ουόκερ πρόσθεσε 18 πόντους με 7/11 σουτ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/14 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιόκιτς 9 (7 ασίστ), Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 5 (3/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10 (2), Μιλουτίνοβ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 22 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπράουν 4 (1), Χάρις 4 (1), Λόπεζ 2, Μίντλετον 16 (2), Μίτσελ 9 (1), Πλάμλι 2, Τέρνερ 10 (1), Γουόκερ 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουάιτ 2.