14.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

14.9 C

Ηττα για τον ΠΑΟ στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν

Την ήττα με σκορ 79-78 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο μπάσκετ.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε να προηγείται με 13 πόντους διαφορά (50-63 στο 29’), αλλά παρόλα αυτά ήταν ανίκανη να διαχειριστεί το σκορ και το χρόνο. «κατέρρευσε» πνευματικά και αγωνιστικά στην τελευταία περίοδο με τους Γάλλους να παίρνουν τη νίκη.

O Παναθηναϊκός επέβαλε το παιχνίδι του στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Καλάθη να πασάρει στον Παπαγιάννη, τον Φριντέτ να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Ουάιλι να δίνει λύσεις στην άμυνα.

Παρόλα αυτά το μεγάλο πρόβλημα για τους «πράσινους» ήταν οι βολές, όπου ήταν πολύ άστοχοι (6/14 στο α μέρος) και τα ριμπάουντ, μια και οι Γάλλοι με τον Τζεκίρι είχαν καταφέρει να προκαλέσουν «ρήγματα».

Η ομάδα του Πεδουλάκη προηγήθηκε με 40-48 στο 21’ και με 48-61 στο 28’, αλλά οι Γάλλοι με τον Λάιτι και τον Τέϊλορ μείωσαν στους 3 πόντους (73-76 στο 38’), ενώ ο Τόμας «απάντησε» στο 1.34’’΄κάνοντας το 73-78.

Ο Τέιλορ έκανε το 79-78 στα 14’’ με ½ βολές και στο τέλος ο Καλάθης έκανε άστοχη προσπάθεια με τους Γάλλους να παίρνουν τη νίκη με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 6 (2/8 σουτ), Τέιλορ 8 (2/7 δ., 1/3 τρ., 2 ρ., 4 ας., 2 κλ, 2 λ), Τζεκίρι 15 (6/10 δ., 3/4 βολ, 12 ρ., 1 ασ), Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8 (6 ρ.), Ντιό 6, Μπάκο 1, Λάιτι 18 (4/7 δ., 3/5 τρ., 1/1 βολή, 4 ρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 22 (7/11 δ., 2/2 τρ., 2/2 βολ., 6 ρ.), Ράις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4 (2/7 σουτ), Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 18 (4/6 τρ., 4/5 βολ., 4 ρ.), Καλάθης 13 (3/4 διπ., 1/4 τρ., 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλ, 7 λ), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.