Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

18.2 C

Euroleague: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής

Η τρίτη αγωνιστική της Euroleague είναι σε εξέλιξη από την Πέμπτη. Στα σημαντικότερα παιχνίδια η η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βγήκε νικήτρια στον ρωσικό “εμφύλιο”, η Φενέρμπαχτσε είχε έναν συγκλονιστικό Ντε Κολό, ενώ η Ζαλγκίρις υπέταξε τη Ρεάλ στο Κάουνας.

Στη Μόσχα με καταιγισμό τριπόντων (14/29) και έναν ασυγκράτητο Μάικ Τζέιμς (28π. με 18 στο πρώτο δεκάλεπτο!) η ΤΣΣΚΑ έκαμψε άνετα με 99-86 την αντίσταση της Κίμκι  και οδηγεί την κούρσα με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Euroleague.

Στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις πήρε το πρώτο της «ροζ φύλλο», επικρατώντας με 86-73 της Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία και υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα. Κορυφαίος των Λιθουανών ο γνώριμος από τη θητεία του στον Ολυμπιακό, Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος σε 26 λεπτά φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 26 πόντους.

Η Φενερμπαχτσέ με τον Νάντο Ντε Κολό να σημειώνει ατομικά ρεκόρ σε τρεις κατηγορίες, 39 πόντοι, 12 εύστοχα δίποντα, 44β. στην αξιολόγηση, πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση νικώντας με 87-80 της Μπασκόνια στην Κωνσταντινούπολη.

Στο Μόναχο, η Μπάγερν συνέτριψε με 104-63 τη Βιλερμπάν, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην πρώτη εφετινή ήττα τους. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάοντο Λο με 19 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο στην τριάδα των διαιτητών της Βάσως Τσαρούχα, στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός γνώριςε οδυνηρή ήττα με 79-78 από την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ σε ένα ματς που προηγήθηκαν με 68-61, έξι λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ηττήθηκε με το ίδιο σκορ όπως και στο ματς με την Βιλερμπάν, με τον Νικ Καλάθη να είναι και πάλι άστοχος στην τελευταία επίθεση.

Τέλος, στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι χρειάστηκε την παράταση για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο και τελικά λύγισε τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς με 84-69.