17.4 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

17.4 C

Ήττα για την ΑΕΚ από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους στην τελευταία περίοδο (64-72) με λιγότερο από 7 λεπτά για τη λήξη, στο τέλος όμως κατέρρευσε, δέχθηκε επιμέρους σκορ 21-6 και γνώρισε την ήττα από την Χάποελ με 85-78 για τη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τρομερά ποσοστά στο τρίποντο (7/8) και έφτασαν στο +7 (25-32, 11), δεν κατάφεραν όμως να χτίσουν διαφορά ασφαλείας, με την Χάποελ να ακολουθεί από κοντά (39-42, 17’), Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Γκίκας σκόραρε 5 σερί πόντους, ο Τζέι Κόβαν Μπράουν όμως ευστόχησε λίγο πριν την εκπνοή και διαμόρφωσε το 46-47 του πρώτου μέρους.

Με την ίδια επιθετικότητα και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ, που ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 10-2 κι έφτασε στο +9 (48-57) και λίγο αργότερα στο +10 (50-60, 26’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν όμως και με σερί 9-0 έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής (59-60, 29’), ενώ στην τελευταία επίθεση, ο Ζάλμανσον ευστόχησε από τα 4 μέτρα για το 61-60 της τρίτης περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με 3 τρίποντα του Λάνγκφορντ και 1 του Σαντ Ρος, δέχθηκαν μόλις 3 πόντους και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 8 (64-72). Μπράουν και Φελντέιν όμως απάντησαν για το 69-72 (36′) και ο Τόμας με διαδοχικά καρφώματα μείωσε στους 2 (74-76).

Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Φελντέιν ευστόχησε από τη γωνία κι έδωσε το προβάδισμα στη Χάποελ, ο Μπράιμο από την απέναντι γωνία και η Χάποελ βρέθηκε σε θέση ισχύος (80-76, 38′).

Ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές μείωσε, ο Μπράουν όμως με γκολ φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (83-77, 39′) και ο Τόμας με 2/2 βολές στο +8 (85-77), με τον Αμερικανό γκαρντ της ΑΕΚ να πετυχαίνει μία βολή και να διαμορφώνει το τελικό 85-78.

Δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78