18.2 C

18.2 C

Ο Τσιτσιπάς έχασε με 2-1 σετ από τον Ναδάλ στο τουρνουά του Λονδίνου

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να κατέκτησε το πρώτο σετ κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ ωστόσο στη συνέχεια ο Ισπανός ανέβασε την απόδοση του και έφτασε στην ανατροπή κερδίζοντας με 2-1 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Έλληνας τενίστας είχε «κλειδώσει» την παρουσία του στα ημιτελικά του ATP Finals εν αντιθέσει με τον Ναδάλ που ήθελε διακαώς τη νίκη.

Στο 1ο σετ ο Ναδάλ θα προηγηθεί με 3-2 και οι δυο τενίστες εν συνεχεία θα κερδίσουν από ένα γκέιμ χωρίς να χάσουν πόντο και έτσι θα διατηρηθεί το προβάδισμα (4-3) του Ισπανού.

Το 5-4 είναι για τον Ράφα αλλά ο Τσιτσιπάς θα ισοφαρίσει σε 5-5. Το σετ θα οδηγηθεί από τον Έλληνα στο τάι μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 4-2, ο Ναδάλ θα ισοφαρίσει σε 4-4 αλλά θα χάσει το τάι μπρέικ με 7-4 και το σετ σε 59′.

Στο 2ο ο Στέφανος θα πάρει προβάδισμα με 2-1 με το καλό σερβίς του και στο 5ο γκέιμ θα σβήσει 2 μπρέικ πόιντ του Ναδάλ για να φτάσει στο 3-2!

O Ναδάλ θα ισοφαρίσει σε 3-3 και στο 7ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς θα σβήσει μπρέικ ποιντ για να προηγηθεί με άσο με 4-3!

Ο Ισπανός θα κάνει μπρέικ (το 1ο στον αγώνα) για το 5-4 και θα κερδίσει με 6-4.

Στο 3ο σετ θα προηγηθεί με 2-1 ο Έλληνας τενίστας και θα σβήσει διπλό μπρέικ ποιντ του Ισπανού στο 5ο γκέιμ για να οδηγηθεί στο 3-2!

Στο 7ο θα σβήσει νέο μπρέικ ποιντ του Ναδάλ για το 4-3 αλλά θα ισοφαριστεί σε 4-4. Θα πάρει κεφάλι στο σκορ με 5-4 με love όμως ο Ναδάλ θα φέρει το σετ στην ισοπαλία (5-5).

Ο Στέφανος θα σβήσει και 7ο μπρέικ ποιντ του Ράφα στο 11ο αλλά θα φάει…μπρέικ και ο Ισπανός θα φτάσει στο 6-5!

Ο Ναδάλ θα κρατήσει το σερβίς του και θα κερδίσει τον αγώνα.

Πλέον αμφότεροι περιμένουν τον αγώνα του Τιμ με τον Μεντβέντεφ για να δουν ποια θα είναι η τελική κατάταξη του ομίλου.