23 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23 C

Στα δύσκολα «καθάρισε» και πάλι ο «Greek Freak»

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο φινάλε του ματς με το Κλίβελαντ το Μιλγουόκι, αλλά ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και τα «Ελάφια» έφτασαν στην 10η συνεχόμενη νίκη τους στο ΝΒΑ.

Οι «Μπακς» επιβλήθηκαν με 119-110 των «Καβαλίερς», σε αγώνα που προηγήθηκαν με 67-47 στο ημίχρονο, αλλά προς το τέλος οι «Ιππότες» πλησίασαν στο -3 και λίγο έλλειψε να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Στα τελευταία τρία λεπτά ο Greek Freak πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 113-108 και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.

Ο Αντετοκούνμπο έκανε για 19ο σερί ματς double double με 33 πόντους (3/4 βολές, 12/18 δίποντα, 2/8 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Στους αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπρούκλιν-Βοστώνη 112-107
Ντιτρόιτ-Σάρλοτ 107-110
Ορλάντο-Τορόντο 83-90
Κλίβελαντ-Μιλγουόκι 110-119
Νέα Υόρκη-Φιλαδέλφεια 95-101
Ιντιάνα-Ατλάντα 105-104 (παρ.)
Μαϊάμι-Γκόλντεν Στέιτ 122-105
Μέμφις-Γιούτα 94-103