19.6 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

19.6 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 89-72 τη Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 89-72 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα .

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στο ριμπάουντ. Μέσα σε τρία λεπτά η Μπάγερν Μονάχου είχε καταφέρει να πάρει πέντε επιθετικά ριμπάουντ (3-3). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι άστοχοι (σκόραραν μόνο με βολές), με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να προηγηθούν με 7-3 και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, περιόρισε τον Μονρό και κράτησε κοντά στο σκορ τους ερυθρολεύκους.

Η Μπάγερν συνέχισε να έχει τα ηνία στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός κυρίως λόγω της άμυνας του δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να ξεφύγουν (9-12). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξυπνούν επιθετικά και με ένα μεγάλο τρίποντο του Μπόλντγουιν προηγήθηκε με 17-14, που ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός κόντρα στους Γερμανούς και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 22-15. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου (2/10), αλλά κατάφερνε να κρατήσει τα ηνία του σκορ (25-19). Η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε, όμως, και με καλάθι του Λο μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους στο 15′ (27-24). Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με δικό τους επί μέρους σκορ 8-2 και με πρωταγωνιστή τον Μπράντον Πολ προηγήθηκαν με 35-26.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με καλάθι του Βεζένκοφ ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (37-26). H Μπάγερν Μονάχου δεν άφησε τους “ερυθρόλευκους” να κρατήσουν τη διαφορά τους. Οι Γερμανοί έτρεξαν σερί 6-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ 37-32 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς δέχθηκε 10-0 σερί και βρέθηκε πίσω στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (37-42). Ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν σε καλό βράδυ και δεν μπορούσε να βοηθήσει επιθετικά τους “ερυθρολεύκους” (47-53). Ο Αντώνης Κόνιαρης έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Πειραιά και με πέντε συνεχόμενους πολύ σημαντικούς πόντους έκανε την ανατροπή και την έβαλε μπροστά (54-53).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσιάστηκε τελείως διαφορετική εικόνα και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 61-53. Ρούμπιτ και Βεζένκοφ ήταν φανταστικοί στην τελευταία περίοδο και με συνεχόμενες τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 (74-61).

Βεζένκοφ και Ρούμπιτ συνέχισαν να κάνουν σμπαράλια την άμυνα των Γερμανών και οδήγησαν τελικά τον Ολυμπιακό στη νίκη με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12 ασίστ), Μπάλντουιν 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος (2 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σπανούλης 6 (1/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 6 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1/7 δίποντα), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς