17.1 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

17.1 C

Μπακς-Μπουλς 111-98: Έσπασε το φράγμα των 10.000 πόντων με triple-double ο Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με το 4ο φετινό του triple-double οδήγησε τους Μπακς τους Μπακς σε νίκη επί των Μπουλς με 111-98 και έσπασε το φράγμα των 10.000 πόντων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για μία ακόμα φορά ισοπεδωτικός και οδήγησε τους Μπακς στην έβδομη σερί νίκη τους κόντρα στους Μπουλς με 111-98, τέταρτη στη φετινή περίοδο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ και το 4ο φετινό triple-double, έχοντας όμως δίπλα του και έναν εντυπωσιακό Κρις Μίντλετον με 24 πόντους με 10/13 δίποντα!

Όμως το πιο σημαντικό επίτευγμα του Greek Freak ήταν άλλο! Ο Αντετοκούνμπο χρειαζόταν 24 πόντους για να ξεπεράσει τους 10.000 πόντους στην καριέρα του στο NBA και τελικά σκόραρε 28. Το… κοντέρ του Γιάννη μετά την αναμέτρηση γράφει 10.004 και το σίγουρο είναι ότι έχει πολλά ορόσημα να καταρρίψει.

Οι Μπουλς πάλεψαν όσο μπορούσαν, είχαν σε τρομερή μέρα τον Ζακ ΛαΒίν με 23 πόντους, όχι όμως και τον Λάουρι Μάρκανεν ο οποίος έμεινε στους 8 πόντους με 0/7 τρίποντα.

Οι Μπακς δεν ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, αλλά με ένα σερί 12-0 ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 30-23. Οι Μπουλς φρόντισαν στην δεύτερη περίοδο να περάσουν μπροστά με 41-42, σουτάροντας με 50% από το τρίποντο και το ημίχρονο τελείωσε με τους Μπακς μπροστά στο σκορ με 53-52.

Στην επανάληψη όμως η μηχανή του Μιλγουόκι πήρε μπροστά και με επιμέρους σκορ 21-5 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (75-59), με μπροστάρηδες τους Γιάννη και Μίντλετον. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Μπακς και στο τελευταίο 12έπτο, και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 111-98. Επόμενος σταθμός για τα «ελάφια» είναι το Παρίσι, όπου θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή τους Χόρνετς στις 22:00.