23.4 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23.4 C

Καλό ξεκίνημα για την εθνική μπάσκετ στα προκριματικά

Η εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών επικράτησε με 73-63 της Βουλγαρίας στην Πάτρα, στο πρώτο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2021.

Νευρική ήταν η Εθνική στην αρχή του ματς, με αποτέλεσμα να μην είχε ρυθμό στην επίθεση και από την άλλη η κακή περιφερειακή άμυνα έδινε το τρίποντο στη Βουλγαρία, η οποία προηγήθηκε 12-8 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σκουρτόπουλου ανέβασε… στροφές με τους Μποχωρίδη και Μαργαρίτη, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (15-17), μέχρι το 9’. Στο τελευταίο λεπτό, η Εθνική έσφιξε αμυντικά και με τον Χρυσικόπουλο κατάφερε να κλείσει προηγούμενη 19-17 την πρώτη περίοδο.

Τα αμυντικά προβλήματα επέστρεψαν και στη δεύτερη περίοδο, αλλά χάρη στους «ζεστούς» Γιαννόπουλο και Χρυσικόπουλο, η Ελλάδα είχε το προβάδισμα (31-28), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με κακές επιθέσεις εκατέρωθεν, αλλά τη Βουλγαρία να το εκμεταλλεύεται και να ισοφαρίζει (32-32), στο 18’. Η αντίδραση της Εθνικής ήρθε με τον Καββαδά, ο οποίος με ένα δικό του 5-0 έκανε το 37-32, ενώ με τρίποντο του Μποχωρίδη, το συγκρότημα του Σκουρτόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (40-36).

Πολύ «ζεστοί» ήταν οι Μποχωρίδης και Γιαννόπουλος στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οδηγώντας επιθετικά την Ελλάδα, αλλά ήταν μόνοι τους και έτσι η διαφορά δεν άνοιξε αρκετά (49-40). Μάλιστα, από τα μισά και μετά, τα λάθη των παικτών του Σκουρτόπουλου έφεραν ακόμη πιο κοντά τη Βουλγαρία, η οποία πλησίασε στο -3 (49-46), στο 28’. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου σοβαρεύτηκαν και με τον Λαρεντζάκη έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (54-46).

Το ίδιο συγκεντρωμένη μπήκε η Ελλάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Λαρεντζάκη είχε παγιώσει την υπέρ της διαφορά στο +10 (62-52), μέχρι το 34’. Στη συνέχεια η κακή αμυντική αντιμετώπιση στον Μποστ, του έδωσε την ευκαιρία να «ζεσταθεί» και έτσι η Βουλγαρία να πλησιάσει στο καλάθι (64-62), στο 37’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έβγαλαν τις απαραίτητες άμυνες και με μπροστάρη τον Μποχωρίδη έκαναν ένα 9-0 για το +11 (73-62), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63

EΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαργαρίτης 5, Αγραβάνης 5 (6 ρμπ.), Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης (5 ασ.), Σαλούστρος, Σκορδίλης
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρζόφσκι): Αβράμοφ 1, Μποστ 14 (4), Ντιμιτρόφ 15 (7 ριμπ.), Κοστόφ 3 (1), Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Ιβάνοφ, Μαρίνοφ 10 (2), Βακλίνοφ 8, Ζαχαρίεφ