20 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

20 C

Nations League:Ισοπαλία στο ντέρμπι Γερμανίας-Γαλλίας

Το μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας στο Nations League, ανάμεσα στη Γερμανία και τη Γαλλία, δεν πρόσφερε απολύτως τίποτα. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Μετά τις κάκιστες εμφανίσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, οι Γερμανοί δεν έπαιξαν καλά ούτε αυτή τη φορά και αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους στην Allianz Arena του Μονάχου. Από την άλλη οι παγκόσμιοι πρωταθλητές της Γαλλίας, αρκέστηκαν σε συντηρητικό παιχνίδι, καθώς δεν τους βγήκαν οι αντεπιθέσεις με Γκριζμάν και Μπαπέ, αλλά η ισοπαλία τους βόλεψε.

Μετά το 60΄ οι Γερμανοί είχαν 2-3 καλές στιγμές, αλλά ο Αρεολά ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε να επέμβει.

Οι συνθέσεις:

Γερμανία: Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Ρούτινγκερ, Κροος, Κίμιχ, Γκορέτσκα (66’ Γκιντογκάν), Μίλερ, Ρόις (84’ Σανέ), Βέρνερ

Γαλλία: Αρεολά, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν (80’ Φεκίρ), Ματουιντί, Ζιρού (66’ Ντεμπελέ)

Τα άλλα παιχνίδια

Με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουκρανία έφυγε με μεγάλη νίκη (2-1) από την Τσεχία, όπως και οι Βούλγαροι που πέρασαν με 2-1 από τη Λιουμπλιάνα απέναντι στη Σλοβενία.

Στο Ullevaal οι Νορβηγοί πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Στέφαν Γιόχανσεν και «τελείωσαν» νωρίς το παιχνίδι με την Κύπρο. Η Ουαλία διέλυσε με 4-1 την Ιρλανδία στο Κάρντιφ, η Ανδόρα πήρε «λευκή» ισοπαλία στη Λετονία, ενώ η Π.Γ.Δ.Μ. δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους ερασιτέχνες του Γιβραλτάρ.