24.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

Ο Χάντερ οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη

Η ΑΕΚ επικράτησε της Λιετκαμπέλις με σκορ 65-59 στο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League και παρέμεινε πρώτη στον όμιλο της.

Η εκπληκτική ΑΕΚ του τέταρτου δεκαλέπτου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Λιθουανούς, πήρε τη νίκη με 65-59,βελτιώνοντας σε 5-1 το ρεκόρ της στον Γ΄ όμιλο. O  Βινς Χάντερ, ήταν ασταμάτητος στο 4ο δεκάλεπτο, σημειώνοντας τους 12 από τους 18 πόντους της Ένωσης και παίζοντας και καταπληκτική άμυνα.

Η λήξη της αναμέτρησης, μάλιστα, τον βρήκε να έχει σταματήσει στους 28 πόντους, να έχει πάρει 9 ριμπαάουντ ενώ η στατιστική του έγραψε, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Σημαντικό ρόλο στο επιθετικό κομμάτι έπαιξε και ο Λαρεντζάκης με τους 12 πόντους του.

Την ΑΕΚ βοήθησε τα μέγιστα και ο  Μωραΐτης, κυρίως στα αμυντικά του καθήκοντα, εξουδετερώνοντας τον Μάβρα που ήταν η μεγάλη απειλή της Λιετκαμπέλις. Η Ένωση έτρεξε στην τελευταία περίοδο ένα επιμέρους σκορ 18-8 και έφτασε στη νίκη, παρά τις απουσίες των Ρατάν-Μέις, Σάκοτα, Ξανθόπουλου και Καββαδά.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις, Λαρεντζάκης 12 (1), Μωραΐτης 7 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 5, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 28.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (2), Γιασάιτις 8 (2), Μόρισον 9, Μάβρα 10 (1), Ουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.