17.9 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

17.9 C

Η Σίτι 90 λεπτά μακριά από τον τίτλο στην Premier League

Σε ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που οι Πολίτες δυσκολεύτηκαν να βρουν δρόμο προς τα δίχτυα αλλά ο Κομπανί μίλησε. Στο 70ο λεπτό του αγώνα κόντρα στη Λέστερ, ο πολύπειρος κεντρικός αμυντικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και της χάρισε μια νίκη…μισό πρωτάθλημα, καθώς πλέον η Σίτι είναι στο +1 από τη Λίβερπουλ και 90 λεπτά από την κατάκτηση του και με νίκη κόντρα στην ακίνδυνη Μπράιτον, θα το κατακτήσει για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Οι Πολίτες με το τρίτο 1-0 στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια στην Premier League, μπορεί να δυσκολεύτηκαν κόντρα στη Λέστερ, που όχι μόνο κρατούσε το μηδέν στην άμυνα, σε πολλές περιπτώσεις απείλησαν και να σκοράρουν, πήραν αυτό που χρειάζονταν.

Ο πολύπειρος Κομπανί, όπως το 2012 κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δύο αγωνιστές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, όταν με δικό του τέρμα η Σίτι πήρε το τοπικό ντέρμπι και το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία, έτσι και το βράδυ της Δευτέρας απέναντι στην αξιόμαχη Λέστερ, σκόραρε και έφερε την ομάδα του ένα βήμα από το πρωτάθλημα.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Φόντεν (56′ Φόντεν), Γκουντογκάν, Σίλβα (90′ + 1′ Στόουνς), Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο (86′ Ζέσους), Στέρλινγκ

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο Περέιρα, Έβανς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ολμπράιτον (86′ Γκρέι), Τίλεμανς (75′ Μπαρνς), Εντιντί, Τσιντουρί, Μάντισον (80′ Ιεανάτσο), Βάρντι