18 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

18 C

Ηττα ο Ολυμπιακός, ρεκόρ ο Σπανούλης

Την ήττα με σκορ 87-96 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο μπάσκετ.

Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 14 πόντους και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών στη διοργάνωση ξεπερνώντας τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» από το δεύτερο δεκάλεπτο δεν μπορούσαν να σταματήσουν τα σουτ τριών πόντων των Τούρκων, οι οποίοι με τον Ντε Κολό κατάφερναν να βρίσκουν τρόπους για να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι.

Ετσι η Φενέρ προηγήθηκε με 52-40 στο ημίχρονο, ενώ έφτασε να προηγείται με 19 πόντους στο 27’. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του και μείωσε στους επτά πόντους, αλλά η τουρκική ομάδα είχε τις λύσεις με τους Σλούκα και Ντατόμε για να φτάσει στο τελικό 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 2, Μπόλντγουιν, Πολ 11 (1), Σπανούλης 14 (2), Τσέρι 10 (2), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 11 (2), Ρούμπιτ 4, Ριντ 10.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 6 (2), Μαχμούτογλου 8 (2), Κάλινιτς 6 (1), Σλούκας 14 (2), Ντε Κολό 32 (5), Γουίλιαμς 13 (1), Τόμας 2, Ντατόμε 15 (3).