18.2 C

18.2 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 86-75 την Αρμάνι Μιλάνο

Τη δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα σημείωσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 86-75 στο ΣΕΦ της Αρμάνι Μιλάνο για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο δεύτερο μέρος αποτελώντας την αφετηρία για τη δεύτερη νίκη στη φετινή διοργάνωση και το… τέλος στο αήττητο που είχε φέτος η Αρμάνι σε 13 ματς σε πρωτάθλημα, Ευρωλίγκα και Σούπερ Καπ.

Ηγετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα που είχε 17 πόντους και 10 ασίστ με μόλις ένα λάθος.

Ο Γιώργος Πρίντεζης (16π.) κράτησε στο πρώτο ημίχρονο όρθιους τους γηπεδούχους, ενώ στο δεύτερο πήραν τη σκυτάλη οι ΜακΚίσικ (10π., 4 ριμπ., 4 ασίστ) και Χάρισον (16π. με 4/11 τρίποντα). Μόλις 7:30 έπαιξε ο Σπανούλης, καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ στο πρώτο (18π.) και ο Μάικλ Ρολ στο δεύτερο (16π.) διασώθηκαν από την Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9 (1)