21.2 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

21.2 C

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 84-77: Ανέστησε τη Φενέρ-Τα τρίποντα δεν τον έσωσαν

Η Φενέρμπαχτσε σκόραρε με πολύ μεγάλη ευκολία στην ανοιχτή άμυνα του Ολυμπιακού και παρά τα 15/32 τρίποντα των «ερυθρόλευκων» νίκησε με 84-77.

Τα τρίποντα έμπαιναν από παντού, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Τι κι αν ο απίθανος Βεζένκοφ (17π. 5/7 τρίποντα) πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς. Ο Ολυμπιακός…έμπαζε στην άμυνα κόντρα στη Φενέρ, ηττήθηκε με 84-77 και πλέον βλέπει την οκτάδα να απομακρύνεται. Στο 7-8 πλέον η ομάδα του Μπαρτζώκα που μετρά τρεις σερί ήττες, στο 6-10 ανέβηκαν οι Τούρκοι.

Πλην του Βούλγαρου από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Ζαν Σαρλ με 12 και οι Χάρισον, Σπανούλης με 11 πόντους έκαστος ενώ ο Παπανικολάου αστόχησε σε δύο κρίσιμα ελεύθερα τρίποντα που θα μπρούσαν να είχαν γυρίσει τελείως το ματς όταν ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Από την άλλη, ο Βέσελι με 18 πόντους και 8/8 δίποντα έκανε μεγάλη ζημία στον Ολυμπιακό όπως και ο Πιέρ που τελείωσε με 14 και αρκετά κρίσιμα σουτ στο τέλος.

Το παιχνίδι:

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο ματς και προηγήθηκε με +6 (2-8) στο 3′ χάρη σε τρίποντα των Χάρισον και Παπανικολάου αλλά η Φενέρ αντέδρασε και με ένα 9-0 γύρισε το παιχνίδι για το 11-8 στο 5′. Το ρεσιτάλ τριπόντου συνεχίστηκε με τον Σλούκα να ευστοχεί κι εκείνος και η πρώτη περίοδος να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +5 (22-27).

Ένα 8-0 της Φενέρ την έβαλε μπροστά στο σκορ με 30-29 στο 12′, ο Σπανούλης άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο (30-34, 14′) αλλά ένα νέο σερί της ομάδας του Κοκόσκοφ, την έφερε μπροστά με 36-34 στα μισά της περιόδου. Με ένα κάρφωμα του Έλις το ημίχρονο τελείωσε 45-41 για τη Φενέρ.

Ο Βέσελι ήταν σε μεγάλη βραδιά και έφερε τη Φενέρ στο +9 (52-43, 23′) αλλά ο Χάρισον με το δέκατο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού, έδωσε ανάσα στην ομάδα του Μπαρτζώκα για το 52-46. Εκεί η Φενέρ απάντησε με ένα 7-0 και για πρώτη φορά βρέθηκε στο +13 (59-46, 27′) με τον Ολυμπιακό να χάνει την επαφή του με το σκορ. Ο Πιέρ έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό που μείωσε σε 59-51 με τρίποντο για το 66-54 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επανέλθει. Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 70-60 (34′) για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια ανέλαβε ο Βεζένκοφ που με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στον πόντο (75-74, 39′) και την ομάδα του κοντά σε μια σπουδαία ανατροπή. Ο Ντε Κολό με δύο βολές έκανε το 77-74 στο 1.40» για τη Φενέρ και ακολούθησαν βήματα από τον ΜακΚίσικ. Ο Πιέρ έκανε το 79-74 με lay up και ο Σπανούλης μείωσε σε 79-76 αλλά ο Πιέρ και πάλι, με τρίποντο στα 16 δευτερόλεπτα, τελείωσε ουσιαστικά το ματς με τη Φενέρ να φτάνει στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4 (2/9 σουτ), Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10 (1/7 σουτ, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιέρ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 11 (5/8 δίποντα), Βέσελι 17 (8/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2 (4 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σπανούλης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές)