15.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

15.8 C

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σαουθάμπτον 9-0: Την εκτέλεσε με… εννιάσφαιρο

Μία από τις πιο ευρείες νίκες στην Ιστορία της πέτυχε το βράδυ της Τρίτης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία διέλυσε με το εντυπωσιακό 9-0 την Σαουθάμπτον στο «Όλντ Τράφορντ».

Η αποβολή του Γιάνκεβιτς στο 2ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για τους «μπέμπηδες» (οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες μετά την αποβολή και του Μπέντναρεκ στο 86΄), που προέρχονταν από 2 ματς χωρίς νίκη και ήθελαν να επιστρέψουν πάση θυσία στα «τρίποντα» για να μην χάσουν την επαφή τους με τη Σίτι.

Μέσα σε διάστημα 23 λεπτών προηγήθηκαν με 4-0, φροντίζοντας να δώσουν διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν «κατέβασε ταχύτητα» στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο πέτυχε άλλα πέντε και με τους τρεις βαθμούς που πήρε «έπιασε» τη «συμπολίτισσα» Σίτι στην κορυφή, αλλά οι «πολίτες» έχουν δύο ματς λιγότερα.